Puan Ver
1
Puan Ver

Kütleçekiminin olmadığı ilk zamanlarda madde nasıl bir araya gelip daha büyük cisimler üretti?

Kütle çekimin büyük kütleli cisimlerin uzay zaman dokusunu bükmelerinden kaynaklandığı söyleniyor. Peki o zaman ilk büyük kütleli cisim nasıl oluştu? Yani henüz ortamda kütle çekimine sebep olacak büyük kütleli cisimler yokken, evrendeki maddeyi belli noktalara yığan kuvvet neydi?

1
Ben Ben 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Kütle çekimi sadece büyük gözle görülebilir büyük gök cisimleri için geçerli değildir. Enerji ve kütle eşdeğer olduğu için ışığın bile kütle çekimi bulunur. Evrende gaz halinde bulunan maddeler kütle çekimi ile bir araya gelip, yoğunlaşarak yıldızları oluşturur. 

İlk kütle nasıl kazanıldı diye soruyorsan eğer: Evrenin başlangıç koşullarında bir "süper simetri"nin varlığına inanıyoruz, Henüz bilmediğimiz sebepler ve Higgs parçacığının bu simetriyi bozduğunu ve maddelere kütle kazandırdığını düşünüyoruz. 

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bağırmanın olduğu yerde gerçek bilgi bulunmaz.”
Leonardo da Vinci
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder