Puan Ver
0
Puan Ver

Kütleçekim etkisi, genel görelelikteki kütle sebebiyle uzayzamanın bükülmesi ile mi elekteomanyetizma sayesinde mi işler?

Bir deney vardır bir çarşın üzerine ağır bir top koyarlar top o çarşafı büker. Buradaki çarşaf gerçekte uzayzaman bükülmesi olarak geçer peki bu bükülen şey nedir? Bir elektromanyetizma ile mi? Karanlık madde mi? Yoksa çok daha farklı bir olay mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Burda bükülen şey uzayzamanın kendisidir. Einstein uzayzamanı kumaşa benzetir. Cismin kütlesi ne kadar fazla ise uzayzamanı da o kadar çökertir, aynı kumaşta olduğu gibi. Kütleçekim de bu sayede oluşur. Bükülen kumaşın etrafında bir bilye attığını düşün, biraz döndükten sonra cisme doğru düşecektir. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek olarak isimlendirdiğimiz her şey, gerçek olarak niteleyemeyeceğimiz şeylerden oluşuyor. Eğer ki Kuantum Mekaniği sizi derinden sarsmadıysa, onu henüz anlamamışsınız demektir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder