Puan Ver
1
Puan Ver

Kuşlar küçüldükçe kanat çırpma frekansları neden artar?

1
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

En basit yanıt: Kanatları da küçüldüğü için... Şöyle ki, eğer kuş küçükse, kanadı da küçüktür. Bu durumda, aynı vücut-kanat oranına sahip iki kuş ele alalım. Bunlardan biri, diğerinin iki katı boyutlara sahip olsun. Yani kanat boyu ve gövde boyu olarak oranları aynı ancak biri diğerinin iki katı... Bu durumda büyük kuşun yüzey alanı 22 = 4 kat artar. Yani kanatlarının altındaki hava miktarı da 4 kat fazladır. Bu havayı iterek kanat çırparlar. Yani 4 kat fazla havayı itip, kendilerine daha fazla bi yükselme sağlayabilirler. Bu yüzden aynı sürede daha az sayıda kanat çırpmaları havada kalmaları için yeterli olur. Diğer yandan, kanatları büyük olduğundan kanat çırparken alacakları yol da uzar. Bu da aynı hızda kanat çırpsalar da daha az sayıda kanat çırpmalarına neden olacaktır. Küçük kuşlarda ise durum tam tersi...

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceğimizi en çok tehdit eden şey umursamazlıktır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder