Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kuantum mekaniğiyle ve genel görellik birlestirecek bir teori bulunuyormu?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

şimdilik öyle bişey yok sen dediğin yapılsa yani kuantum evreniyle bizim evreni bir çatı altına toplayacak teori, her şeyin teorisi olur yani evreni çözmüş oluruz şimdi profösörler bunu bulmaya çabalıyolar bulsalar adlarını kızıl harilerle yazacaklar ama şimdilik bu teoriye en yakın olan teori sicimdir şimdilik en az yalnış olan en gelişmiş teori her şeyin teorisi dene bilecek teori budur bildiğime göre

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. bebar bilim sicim burdan izleye bilirsiniz zaten videonun altında kendisi kullanığı kaynakları belirtiyor

Diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak; Kütleçekim kuvvetini, kuantum mekaniği ile birleştirmenin önündeki en büyük engellerden birisi genel göreliliğin "klasik" bir kuram olması; diğer bir deyişle kuantum mekaniğinin belirsizlik ilkesini içerisinde barındırmamasıdır. Atılması gereken ilk adım bu yüzden genel göreliliği belirsizlik ilkesiyle birleştirmektir. Buna "FİZİĞİN BİRLEŞTİRİLMESİ" deniliyor. Ve aslında burada 3 olasılık bulunuyor;

1) Yeterince zeki olduğumuz bir gün keşfedeceğimiz bir tam birleşik kuram (veya örtüşen formülasyonların bir toplamı) gerçekten var.

2) Evrenin nihai bir kuramı yok, sadece evreni giderek daha isabetli betimleyen sonsuz bir kuramlar dizisi var

3) Bir evren kuramı yok: Olaylar belli bir noktadan sonra öngörülemez, rastgele ve gelişigüzel biçimde gerçekleşir.

Sizce hangisi? :)

Kaynak; Stephen HAWKING, (Zamanın Kısa Tarihi), 15. Baskı, 2016

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Şu an bulunamamış olsa da bazı adaylar var :) Evrim Ağacında her şeyin teorisi ile ilgili ayrıntılı bir içerik var. Altta linke tıklayıp içeriğe gidebilirsiniz.

https://evrimagaci.org/her-seyin-teorisi-nedir-genel-gorelilik-ile-kuantum-mekanigini-nasil-birlestiririz-7332

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kadınlar erkeklerden daha iyi midir bilemem. Ancak daha kötü olmadıklarından eminim.”
Golda Meir