Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İrem Mayalı
Üye
12

Kuantum ışınlama nasıl oluyor?

Kuantum ışınlamada hep ışınlanan şeyin bilgi olduğu, madde olmadığı söyleniyor ama bilgi derken neyi kastediyoruz ki? 0 ve 1'lerin fiziksel anlamı ne?
744 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emir Oğuz Kaya
Fizik.

Bilgi derken kastedilen kuantum bilgisidir - kuantum bittir (kubit/qubit). Qubitler 0 ve 1 durumlarından birinde bulunabilen klasik bitlerin aksine bu durumların süperpozisyonunda bulunabilir. Örneğin bir qubit aşağıdaki gibi yazılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Durumun sadece bu iki olasılıktan ibaret olduğunu kabul edelim. Bu durumda toplam olasılık 1 olacaktır. Normalizasyon aşağıdaki gibi ifade edilecektir:

Tüm Reklamları Kapat

Anlaşılacağı üzere psi-0 ihtimal genliği sıfır durumunda bulunma ihtimal genliği ve psi-1 ihtimal genliği de 1 durumunda bulunma ihtimal genliğidir.

Bununla beraber b polat'ın verdiği yanıtın da doğruluk payı vardır. Işınlamada ışınlanılan her ne kadar qubit olsa da, iki qubit ve üzeri çok-qubitli ışınlama protokollerinde dolanıklığın da etkili olduğu görülüyor. Ancak bu tek qubit ışınlamasında ışınlanılanın dolanıklık olduğu anlamına gelmez. Tek qubit ışınlamasında dolanıklığın kullanımı biraz daha aracı görevi gören Bell durumlarındadır.

0 ve 1'ler genelde oluşturulmak istenilen sistemin fiziksel karşılığına bağlıdır. Fotonun polarizasyonu, elektronun spini gibi konular genelde en yoğun gördüğüm kullanımlardır.

230 görüntülenme

Kaynaklar

 1. E. O. Kaya. Kuantum Işınlama Nedir? Bir Ve İki Qubit Için Kuantum Işınlama Protokolü Nasıl Çalışır?. (6 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. D. Bouwmeester, et al. (1997). Experimental Quantum Teleportation. Nature, sf: 575-579. doi: 10.1038/37539. | Arşiv Bağlantısı
 3. M. Ikram, et al. (2000). Quantum Teleportation Of An Entangled State. Physical Review A, sf: 022307. doi: 10.1103/PhysRevA.62.022307. | Arşiv Bağlantısı
 4. Q. Zhang, et al. (2006). Experimental Quantum Teleportation Of A Two-Qubit Composite System. Nature Physics, sf: 678-682. doi: 10.1038/nphys417. | Arşiv Bağlantısı
 5. G. Rigolin. (2005). Quantum Teleportation Of An Arbitrary Two-Qubit State And Its Relation To Multipartite Entanglement. Physical Review A, sf: 032303. doi: 10.1103/PhysRevA.71.032303. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
24
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
b polat
b polat
320K UP
Bilim Meraklısı

Kuantum ışınlaması tabirini kullanırken, Kuantum dolanıklığını kastettiğini tahmin ediyorum.

Dolanık iki parçacık bir birinden çok uzak mesafelerde olsada, birinde yapılan bir değişiklik, eşleniği olan parçacıkta anında etkisi olmaktadır. Yani arada bir zaman gecikmesi olmadan. Olayın kendisi anında olsada bunun teyit edilmesi gerekmektedir. Teyit işlemi yapılırken ışık hızı üst limit olduğu için bilgi aktarımı ışık hızı limitine takılır.

Tüm Reklamları Kapat

Dolanıklıkta, eşlenik içi parçacıktan bir tanesinin durumunu değiştirmek, diğerininde durumunu değiştiriyor. Yani orda başka bir parçacık yaratılmıyor. Birbirinden çok uzaktalarsa , nasıl bu kadar hızlı etkiliyor diye sorucak olursan. Dolanık olan parçacıklar aslında aynı dalga denklemini paylaşıyorlar. Birbirinden çok uzak olsadalarda o yüzden aynı parçacık gibi davranıyorlar.[1]

Kaynaklar

 1. C. C. Telimenli. Kuantum Dolanıklık. (20 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close