Puan Ver
0
Puan Ver

Kuantum dolanıklıkta iki benzer parçacık arasındaki sonsuz hızın nedeni 3 boyutlu bir evrende yaşıyor olmamız olabilir mi?

Parçacıklar arasındaki sonuz hızlı iletimin sebebi bu bağın zamanın ve mesafenin önemsiz olduğu başka bir boyutta olmasından olabilir mi? Böyle olunca bizim 3 boyutlu evrenimizde bu bağ arasında zaman önemsiz oluyor.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bunu anlamak için, parçacıkların yani quantum seviyesinin farklı kurallarının olduğunu iyi anlamış olmak gerekiyor. Maddenin belirsizliği ile başlayıp quantum süperpozisyon a giden süreci az çok biliyorsak, quantum dolanıklığı da anlamak kolay olur. (Her ne kadar Einstein kabul etmek istemese de)

Dolanık haldeki parçacıklar arası etkileşim zamandan bağımsız gerçekleşir. Sonsuz hız demek teknik olarak doğru olmaz, çünkü ışık hızıyla sınırlı ya evren, o nedenle. Evrenin iki ucuna konan dolaşık iki parçacık, arada zaman geçmeden aynı etki tepkiye sahipler. Oysa bir fotonun bilgi taşıması için kaç ışık yılı geçmesi gerekirdi değil mi? Demek ki, bazı fenomenler, bizim etkisinde olduğumuz 3+1 boyut kuralları dışında gerçekleşmekte. Quantum seviyede newton fiziğinin geçmiyor olması da bu kuralların kaybolmasıyla ilgili.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder