Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Kuanta ruhu nedir? Ölümden sonra şuur kapanıyor mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Vücudumuz yaşayan bir organizma, ve her canlı gibi biz de enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Vücudumuzdaki reseptörler uyarıldığında beyne bir elektrik sinyali gönderir. Bunu; kendimizi, çevremizi algılama, olan biteni kavrama ve karar verme olarak kullanırız. Bu bizim bilincimizi oluşturur. Bilinç zamanla oluşur. 

Son zamanlarda yapılan beyin haritalandırma yöntemleri ile claustrumun hücrelerinin bilincin oluşmasında önemli rol oynadığı ortaya çıksa da, daha tam emin değiliz. 

Sonuçta bilinç enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji de yediğimiz besinlerden sağlanır. 

Öldükten sonra, bilinci canlı tutacak enerji olmadığından, elektrik sinyalleri kaybolur. Nöral ağlar arasında ne nöronlar ne de glia hücreleri aktiftir artık. İletişim durur. Bu da tamamen karanlığa gömülmek demektir. Beyin, kendi varlığının farkında olmasına rağmen, öldüğünün yani duracağının farkına bile varamaz. Elektrik sinyalleri kesilir kesilmez, kalan son enerji vücuttaki son hayati organları canlı tutmak için kullanılır. 

Bu durum ağır koma durumunda da, gözlenir. Kişinin beyni sadece vücudu hayatta tutmak için çalışır. Çoğu zaman komadan uyanan kişiler, o aralığı hatırlamaz, çünkü o sırada bilinç çalışmamıştır. Yeni anılar kaydedilmemiş ve beyin kendini dışardan gelen uyarıcılara kapatmıştır. Bu da bilinci yani çevreyi ve kendimizi algılama yetisini ortadan kaldırır. 

Doğmadan önce bir bilince sahip değilken, yıllar boyunca geliştirdiğimiz bilincin biz öldükten sonra da devam edeceğini düşünmek, insanoğlunun egosundan ibarettir. Bu ego her insanda o kadar yüksektir ki, dinler bu olgu yani ölümden sonra hayat üzerine kurulmuştur. 

Sonuç olarak; ölüm anında, vücudumuzun ısısı düşmeden bilincimiz kapanacak. Artık vücuttaki reseptörler çalışmayacak, elektrik sinyalleri duracak ve kapkaranlık bir dünyaya adım atacağız. 

Yıllarca edindiğimiz bilgiler, gördüğümüz insanlar, okuduğumuz kitaplar, en gizli sırlarımız, çevremizin en ince ayrıntıları, yaklaşık 1,5 kg ağırlığındaki bu organik çorbanın içinde saklıdır ve hemen çürümeye başlar. Artık bu bilgileri bir daha geri getirmenin bir yolu yoktur. 

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın