Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kötü koku kavramı neden var?

İyi koku eş adaylarını seçmede bir etken olabilir ama mesela soğan sarımsak faydalı olduğu halde insanlara itici gelir bu olayın mantığı nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Avcı Toplayıcı yaşadığımız dönemde iyi bir koku alma duyusu meyveleri tanımak için oldukça önemliydi. Bize karşımızdaki insanın sağlık durumu, bir ölü ceylanın yenilebilecek kadar taze mi olduğu gibi sayısız konuda yardım etti koku alma duyumuz.

Soğan veya Sarımsak bize faydalı olmak için yaratılmış şeyler falan olmadığı için kokusunu sevmememiz normal.

Zaten soğanın göz yaşartan kokusu, acı tadı kendisini yaban hayvanlarından korumak için geliştirdiği bir mekanizmadan başka bir şey değildir.

Yuval Noah Hararinin dediği gibi artık bu kadar keskin duyulara ihtiyacımız yok. Çünkü yiyeceklerimizi marketten sayısız kalite kontrolünden geçtikten sonra satın alıyoruz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder