Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Koronavirüse karşı hangi aşıyı olmak daha güvenli?

Tabi bulduğumuz ilk aşıyı olmamız gerekiyor. Klasik aşıların etkinlik oranı daha düşük ama beklenmeyen yan etkilere dahil bir haberle karşılaşmıyoruz, öte yandan mrna aşıları ile ilgili kalp rahatsızlıkları ve ya kanda pıhtılaşma gibi iddialar var.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Biontech aşısı varyantlara karşı daha etkilidir.Sinovac ise yeni varyantlara karşı etkisiz gibi gözüküyor ve 2 doz sinovac aşısı olanların antikor miktarları hızlı bir oranla azalıyor.

Biontech ilk doz sonrası miyokardit(kalp kası iltibabı) riskleri
Biontech ilk doz sonrası miyokardit(kalp kası iltibabı) riskleri
CDC

Buralarda görüldüğü gibi görülme olanı oldukça düşük ve büyük çoğunluğu iyileşiyor zaten.Ayrıca bunlardan korkup aşı olmayan kişileri daha büyük tehlike bekliyor Covid-19 birçok organa zarar veriyor ve varyantlarla birlikte daha tehlikeli bir hal alıyor.Sinovac aşısı hakkında şu videoyu izleyebilirsiniz. Aşı hakkında bilgi almak bu videoyada bakabilirsiniz.mRNA aşıları ve onlar hakkında iddialara cevap veren bu videoyada bakabilirsiniz.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

 • E. Callaway. Pfizer Covid Vaccine Protects Against Worrying Coronavirus Variants. (06 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 • M.Lubell. Pfizer Says Covid Vaccine Is Highly Effective Against Delta Variant. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: reuters | Arşiv Bağlantısı
 • Stanley Widianto,Kate Lamb, et al. Hundreds Of Vaccinated Indonesian Health Workers Get Covid-19, Dozens In Hospital. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: reuters | Arşiv Bağlantısı
 • David S. Khoury, Deborah Cromer, Arnold Reynaldi, Timothy E. Schlub, Adam K. Wheatley, Jennifer A. Juno, Kanta Subbarao, Stephen J. Kent, James A. Triccas & Miles P. Davenport, et al. (2021). Neutralizing Antibody Levels Are Highly Predictive Of Immune Protection From Symptomatic Sars-Cov-2 Infection. nature. doi: 10.1038/s41591-021-01377-8. | Arşiv Bağlantısı
 • U.Jain. (2020). Effect Of Covid-19 On The Organs. ncbi. | Arşiv Bağlantısı
 • CDC. Myocarditis And Pericarditis Following Mrna Covid-19 Vaccination. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • CDC. Selected Adverse Events Reported After Covid-19 Vaccination. (30 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • S. Mallapaty. Mini Organs Reveal How The Coronavirus Ravages The Body. (22 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 • A. Sandoiu. Covid-19 And The Brain: What Do We Know So Far?. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: medicalnewstoday | Arşiv Bağlantısı
 • Chaolin Huang,Lixue Huang,Yeming Wang,Xia Li,Lili Ren,Xiaoying Gu,, et al. 6-Month Consequences Of Covid-19 In Patients Discharged From Hospital: A Cohort Study. (08 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 01 Temmuz 2021. Alındığı Yer: thelancet doi: 10.1016/S0140-6736(20)32656-8. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın