Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Koronavirüse karşı hangi aşıyı olmak daha güvenli?

Tabi bulduğumuz ilk aşıyı olmamız gerekiyor. Klasik aşıların etkinlik oranı daha düşük ama beklenmeyen yan etkilere dahil bir haberle karşılaşmıyoruz,öte yandan mRNA aşıları ile ilgili kalp rahatsızlıkları ve ya kanda pıhtılaşma gibi iddialar var.
178 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Biontech aşısı varyantlara karşı daha etkilidir.Sinovac ise yeni varyantlara karşı etkisiz gibi gözüküyor ve 2 doz sinovac aşısı olanların antikor miktarları hızlı bir oranla azalıyor.

Biontech ilk doz sonrası miyokardit(kalp kası iltibabı) riskleri
Biontech ilk doz sonrası miyokardit(kalp kası iltibabı) riskleri
CDC

Buralarda görüldüğü gibi görülme olanı oldukça düşük ve büyük çoğunluğu iyileşiyor zaten.Ayrıca bunlardan korkup aşı olmayan kişileri daha büyük tehlike bekliyor Covid-19 birçok organa zarar veriyor ve varyantlarla birlikte daha tehlikeli bir hal alıyor.Sinovac aşısı hakkında şu videoyu izleyebilirsiniz. Aşı hakkında bilgi almak bu videoyada bakabilirsiniz.mRNA aşıları ve onlar hakkında iddialara cevap veren bu videoyada bakabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. E. Callaway. Pfizer Covid Vaccine Protects Against Worrying Coronavirus Variants. (6 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 2. M.Lubell. Pfizer Says Covid Vaccine Is Highly Effective Against Delta Variant. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: reuters | Arşiv Bağlantısı
 3. Stanley Widianto,Kate Lamb, et al. Hundreds Of Vaccinated Indonesian Health Workers Get Covid-19, Dozens In Hospital. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: reuters | Arşiv Bağlantısı
 4. David S. Khoury, Deborah Cromer, Arnold Reynaldi, Timothy E. Schlub, Adam K. Wheatley, Jennifer A. Juno, Kanta Subbarao, Stephen J. Kent, James A. Triccas & Miles P. Davenport, et al. (2021). Neutralizing Antibody Levels Are Highly Predictive Of Immune Protection From Symptomatic Sars-Cov-2 Infection. nature. doi: 10.1038/s41591-021-01377-8. | Arşiv Bağlantısı
 5. U.Jain. (2020). Effect Of Covid-19 On The Organs. ncbi. | Arşiv Bağlantısı
 6. CDC. Myocarditis And Pericarditis Following Mrna Covid-19 Vaccination. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 7. CDC. Selected Adverse Events Reported After Covid-19 Vaccination. (30 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 8. S. Mallapaty. Mini Organs Reveal How The Coronavirus Ravages The Body. (22 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: nature | Arşiv Bağlantısı
 9. A. Sandoiu. Covid-19 And The Brain: What Do We Know So Far?. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: medicalnewstoday | Arşiv Bağlantısı
 10. Chaolin Huang,Lixue Huang,Yeming Wang,Xia Li,Lili Ren,Xiaoying Gu,, et al. 6-Month Consequences Of Covid-19 In Patients Discharged From Hospital: A Cohort Study. (8 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2021. Alındığı Yer: thelancet doi: 10.1016/S0140-6736(20)32656-8. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close