Sorulara Dön
-1
Evrim & Abiyogenez

Koronavirüs aşısının uygulanma oranları arttıkça mutasyon sıklığının azalmasının nedenleri nelerdir?

Bilimsel araştırmalar sonucu koronavirüs aşılanma oranları arttıkça mutasyon sıklığının azaldığını biliyoruz. Bunun tek sebebi aşılarla öksürük gibi semptomların baskılanması mı yoksa aşının sağladığı ek faydalar da var mı? Varsa bu ek faydalar nelerdir?

1
70
Miray And
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Temel bilgi oluşturmak için öncelikle bazı şeyleri anlamamız gerekir.

Öncelikle bağışıklık sistemine göz atalım. Bağışıklık, insan vücudunun kendi ürettiği maddeleri tanıması ve dış ortamdan gelen yabancı maddeyi (antijen) ortadan kaldırabilmesidir. İnsan bu sayede kendi hücrelerine zarar vermeden vücudu istila etmeye çalışan virüs, bakteri, mantar ve parazitlerle oluşan enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele eder. Bağışıklık sistemi, bir antijeni yok etmek için oluşturduğu antikorların yanında bir de hafıza hücreleri (T-lenfosit) üretir. O antijen vücuda tekrar girerse T-lenfositler hemen harekete geçip antijeni yok eder.

Şimdi virüs nedir onu tanıyalım. Bir virüsün yapısı yakından incelendiğinde bazılarının üzerinde zar yapısında bir de zarf bulunan protein bir kılıf ve onun içinde nükleik asitten oluşan bir parçacık olduğu gözlenir.

Sars-Cov-2 Virüsünün Anatomisi
Sars-Cov-2 Virüsünün Anatomisi
Economist

Virüsler, ribozoma sahip olmadığı için proteinlerini üretemezler. Bunu yapabilmek için bir konakçı hücreye ihtiyaç duyarlar. Hayvan virüslerinin nasıl çoğaldığı aşağıdaki görselde gösterilmiştir:

Hayvan Virüslerinin Çoğalması
Hayvan Virüslerinin Çoğalması
Campbell Biyoloji

Şimdi son olarak aşılar nasıl çalışıyor buna baktıktan sonra sorunun cevabını verelim.

Aşılar, virüs henüz vücuda girmeden önce ona karşı bağışıklık üretmesi için virüsü vücuda tanıtır. Daha sonra eğer ki virüs vücuda girerse az önce bahsetmiş olduğum T-lenfositler devreye girip virüsü etkisiz hâle getirir.

Gelelim sorunun cevabına.

Şimdi aşılanmış ve aşılanmamış iki kişiyi ele alalım. Aşılanmış kişi vücuduna giren virüsü daha hızlı etkisiz hâle getirir ve bulaş oranı azalır. Aşı olmayan kişi, virüsü aşılanmış kişiye kıyasla daha yavaş etkisiz hâle getireceğinden dolayı bulaş oranı fazla olur. Bulaş hızının artması demek virüsün mutasyona uğrama olasılığının fazlalaşması demek. Yani aynı şekilde bulaş hızının düşmesi ile de mutasyon sıklığı azalır.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Bilim Akademisi. Covid-19 Aşısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular. (12 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 12 Ekim 2021. Alındığı Yer: Sarkaç | Arşiv Bağlantısı
  • Kolektif. (2021). Campbell Biyoloji. Yayınevi: Palme. sf: 382,384,385.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın