Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tunay Yalçıntepe
Üye
0

Komünist bir ülkede yaşayan insanlar eğer aldığı gelir emeğinden bağımsızsa neden kendini geliştirmek için uğraşsınlar?

Komünizm sosyalizmden farklı olarak ihtiyaca göre gelir dağılımı yapılıyor diye biliyorum. Peki komünist bir ülkede yaşayan insanlar eğer aldığı gelir emeğinden bağımsızsa neden kendini geliştirmek için uğraşsınlar?
391 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

merhabalar Tunay Yalçıntepe

bu sorduğun soruyu bir komünist olarak okuduğumda çıldırdım. bilgi hatalarıyla dolu bir soru sormuşsun. ukalalık yapmak istemem ama bu ya iyi düşünmedinin yada iyi araştırma yapmadının göstergesi. teker teker bilgi hatalarını düzelterek cevaplayacağım soruyu.

1-aldığı gelir EMEĞİNDEN BAĞIMSIZ DEĞİLDİR! öyle olsa evet adaletsizlik olurdu ve bende taraftarı olmazdım. mesela ben uni den mezun oldum direk hiçbir iş yapmadan hayatımın sonuna kadar muhendis geliri alacağım anlamına gelmiyor bu. nasıl ki işini yapmayan bir birey liberal sistemde işten atılıyorsa komunist sistemdede aynısı gecerli.

Tüm Reklamları Kapat

2-bir insanın kendini geliştirmesi kişisel istektir. sen kendini ne yönde geliştirirsen o yönde iş verilir. eğer sen idealist bir kişi olarak yetiştirilirsen, çevren ona göre davranırsa kendini çok geliştirir ve bu yönde çok istekli olursun. eğer yeterince idealist yetişmezsen kendini geliştirmek için ugrasmassın. aldığın eğitim ve cevrenden öğrendiğin şeyler senin kendini geliştirmeye bakış açını değiştirir.

3-kendini geliştirmek için illa zenginlik yada buyuk bir ödül beklemekte aynı şekilde sonradan cevreye baglı olarak öğrenilen bir şeydir. yani sen komunist bir dunyada doğsaydın zenginlik mal mulk tarzı şeyler hiç olmayacagı için bir ödül beklentin de olmazdı(maddi anlamda diyorum bunu). muhendislik açısından konusacak olursam da genelde çevremdeki muhendis arkadaslarım öle mal mulk peşindeki insanlar değiller ve zaten muhendis maaşları da çok az. yani daha fazlasını beklemedende insanlar kendini geliştirebilir.

kısacası kendini geliştirmek için gereken tek şey cevreden idealistliği öğrenmektir, amacın tüm insanlığa hizmet etmek olursa bir zenginlik beklentisi içine girmezsin. ayrıca gelir herkezin ihtiyacına göre olursa sırf parası çok diye sacma sapan bölümlerde okuma yada sevmediğin iş yapma gibi durumlar olmaz. yeteneğin ne yöndeyse o şekilde mesleğin olur.

sen liberal bir ülkede doğup büyüdüğün için insanlar kendi çıkarları doğrultusunda emek harcar, diye düşünenlerdensin anladığım kadarıyla ama seni temin ederim ki bu doğru değil. zenginlik olmazsa ihtiyaçlar doğrultusunda bilim yapılır, icat yapılır, para tuzakları yada planlı eskitme tarzı verimsizlikler ortadan kalkar. şahsi fikrimi sorarsan para nereye dokunursa zehirler. para olmadan bilim daha hızlı ilerler ve insanlar kendini geliştirmeye gunumuzden daha istekli olurlar

193 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (20 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 20 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close