Sorulara Dön
0
Sosyal Bilimler

Komünist bir ülkede yaşayan insanlar eğer aldığı gelir emeğinden bağımsızsa neden kendini geliştirmek için uğraşsınlar?

Komünizm sosyalizmden farklı olarak ihtiyaca göre gelir dağılımı yapılıyor diye biliyorum. Peki komünist bir ülkede yaşayan insanlar eğer aldığı gelir emeğinden bağımsızsa neden kendini geliştirmek için uğraşsınlar?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Tunay Yalçıntepe

bu sorduğun soruyu bir komünist olarak okuduğumda çıldırdım. bilgi hatalarıyla dolu bir soru sormuşsun. ukalalık yapmak istemem ama bu ya iyi düşünmedinin yada iyi araştırma yapmadının göstergesi. teker teker bilgi hatalarını düzelterek cevaplayacağım soruyu.

1-aldığı gelir EMEĞİNDEN BAĞIMSIZ DEĞİLDİR! öyle olsa evet adaletsizlik olurdu ve bende taraftarı olmazdım. mesela ben uni den mezun oldum direk hiçbir iş yapmadan hayatımın sonuna kadar muhendis geliri alacağım anlamına gelmiyor bu. nasıl ki işini yapmayan bir birey liberal sistemde işten atılıyorsa komunist sistemdede aynısı gecerli.

2-bir insanın kendini geliştirmesi kişisel istektir. sen kendini ne yönde geliştirirsen o yönde iş verilir. eğer sen idealist bir kişi olarak yetiştirilirsen, çevren ona göre davranırsa kendini çok geliştirir ve bu yönde çok istekli olursun. eğer yeterince idealist yetişmezsen kendini geliştirmek için ugrasmassın. aldığın eğitim ve cevrenden öğrendiğin şeyler senin kendini geliştirmeye bakış açını değiştirir.

3-kendini geliştirmek için illa zenginlik yada buyuk bir ödül beklemekte aynı şekilde sonradan cevreye baglı olarak öğrenilen bir şeydir. yani sen komunist bir dunyada doğsaydın zenginlik mal mulk tarzı şeyler hiç olmayacagı için bir ödül beklentin de olmazdı(maddi anlamda diyorum bunu). muhendislik açısından konusacak olursam da genelde çevremdeki muhendis arkadaslarım öle mal mulk peşindeki insanlar değiller ve zaten muhendis maaşları da çok az. yani daha fazlasını beklemedende insanlar kendini geliştirebilir.

kısacası kendini geliştirmek için gereken tek şey cevreden idealistliği öğrenmektir, amacın tüm insanlığa hizmet etmek olursa bir zenginlik beklentisi içine girmezsin. ayrıca gelir herkezin ihtiyacına göre olursa sırf parası çok diye sacma sapan bölümlerde okuma yada sevmediğin iş yapma gibi durumlar olmaz. yeteneğin ne yöndeyse o şekilde mesleğin olur.

sen liberal bir ülkede doğup büyüdüğün için insanlar kendi çıkarları doğrultusunda emek harcar, diye düşünenlerdensin anladığım kadarıyla ama seni temin ederim ki bu doğru değil. zenginlik olmazsa ihtiyaçlar doğrultusunda bilim yapılır, icat yapılır, para tuzakları yada planlı eskitme tarzı verimsizlikler ortadan kalkar. şahsi fikrimi sorarsan para nereye dokunursa zehirler. para olmadan bilim daha hızlı ilerler ve insanlar kendini geliştirmeye gunumuzden daha istekli olurlar

177 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın