Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emek İpek
Emek İpek
51K UP
Üye
2

Kök hücreleri kendimizin istediği hücre veya dokulara nasıl dönüştürüyoruz?

561 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kaan Bulut
Kaan Bulut
1,442 UP
Öğrenciyim

Kök hücreleri kendimizin istediği hücre veya dokulara dönüştürmek için üç temel yöntem kullanılır:

**1. Yönlendirmeli Farklılaşma:** Bu yöntemde, kök hücrelere kimyasallar, büyüme faktörleri veya transkripsiyon faktörleri gibi belirli sinyaller vererek istenen hücre tipine dönüşmeleri teşvik edilir. Bu sinyaller, hücrelerin gen ekspresyonunu değiştirerek onları belirli bir hücre tipine dönüştürür.

**2. Hücresel Yeniden Programlama:** Bu yöntemde, yetişkin bir hücrenin çekirdeği, pluripotent veya multipotent bir hücrenin sitoplazmasına aktarılır. Bu, yetişkin hücrenin pluripotent veya multipotent hücrenin özelliklerini kazanmasına ve istenen hücre tipine dönüşmesine olanak tanır.

Tüm Reklamları Kapat

**3. Genetik Mühendisliği:** Bu yöntemde, kök hücrelerin DNA'sı, istenen hücre tipinin özelliklerini kazandıracak şekilde değiştirilir. Bu, CRISPR-Cas9 gibi genom düzenleme araçları kullanılarak yapılabilir.

**Kök hücreleri dönüştürmek için kullanılan bazı spesifik teknikler şunlardır:**

* **Embriyonik kök hücre kültürü:** Embriyonik kök hücreler, embriyonun iç hücre kütlesinden elde edilir ve pluripotenttir, yani herhangi bir hücre tipine dönüşme potansiyeline sahiptir. Bu hücreler, laboratuvar ortamında kültürlenebilir ve yönlendirmeli farklılaşma veya hücresel yeniden programlama yoluyla istenen hücre tiplerine dönüştürülebilir.

* **İndüklenmiş pluripotent kök hücre (iPSC) üretimi:** Yetişkin hücreler, pluripotent hücrelerin genlerini ifade etmesi için transdüksiyon yoluyla yeniden programlanabilir. Bu, iPSC'lerin oluşturulmasına yol açar. iPSC'ler pluripotenttir ve embriyonik kök hücreler gibi herhangi bir hücre tipine dönüşme potansiyeline sahiptir.

Tüm Reklamları Kapat

* **Organoid kültürü:** Kök hücreler, organoidler adı verilen üç boyutlu mini organlar oluşturmak için kullanılabilir. Organoidler, belirli bir organın veya doku türünün işlevini ve yapısını taklit eder ve ilaç keşfi ve hastalık modelleme gibi çeşitli araştırma uygulamalarında kullanılabilir.

Kök hücre biyolojisi hızla gelişen bir alandır ve kök hücreleri dönüştürmek için yeni ve daha etkili yöntemler sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu gelişmeler, kök hücrelerin rejeneratif tıp ve diğer alanlarda kullanımının önünü açmaktadır.

**Not:** Bu bilgiler genel bir bilgi amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Kök hücre tedavisi ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen bir tıp uzmanına danışınız.[1][1][1][1][1][1]

Kaynaklar

 1. Gemini. Gemini. Alındığı Tarih: 10 Mart 2024. Alındığı Yer: Gemini Google | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdullah Kağan Yıldız
10 yaşında bilime ve tarihe ilgisi olan bir öğrenciyim.

Kök hücreler, diğer hücre tiplerinden bazı özellikleri ile farklılık gösterir. Örneğin bu hücreler özelleşmemiştir ve hücre bölünmesi geçirerek kendilerini yenileyebilirler. Ayrıca doğal veya laboratuvar ortamında özel sinyaller ile özelleşmemiş hücreler "özelleşmiş doku veya organ hücrelerine" dönüştürülebilirler.[1][1]

Kaynaklar

 1. Çağrı Mert Bakırcı,Meriç Öztürk. Kök Hücre Nedir? Nerelerde Kullanılır Ve Ne İşe Yarar?. Alındığı Tarih: 12 Mart 2024. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close