Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yıldızsız gökyüzü
Üye
3

Kocaman evrende değerimiz ne?

93 milyar ışık yılı gözlemlenebilir evrenimizde (Ve bu gözlemlenebilir evren.Evrenin normalda çok daha büyük olduğu düşünülüyor.) Trilyonlarca galaksinin (cüce galaksileri de dahil ettim) Birinde ki yıldız sisteminin içinde o yıldız sisteminde ki küçük bir gezegenin içindeki küçük canlılar olan insanların değeri ne?
717 görüntülenme
Kocaman evrende değerimiz ne?
Kocaman evrende değerimiz ne?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Ertuğrul Genç
Düşünür

Bu, felsefi ve kişisel bir sorudur. Evrenin büyüklüğü ve karmaşıklığı karşısında insanların önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bu bakış açısı sizi umutsuz ve mutsuz yapabilir. Başka bir bakış açısı ise, evrenin içindeki eşsiz ve özel varlıklar olduğumuzu düşünmektir. Evrenin bize sunduğu güzellikleri, bilgileri ve deneyimleri keşfetmek için fırsatlarımız vardır. Ayrıca, evrenin içindeki diğer canlılara ve gezegene saygı duymak ve onlarla uyum içinde yaşamak için sorumluluklarımız vardır. Bu bakış açısı sizi mutlu ve anlamlı hissettirebilir. Sonuç olarak, evrende değerimiz, kendimizi nasıl gördüğümüze ve nasıl davrandığımıza bağlıdır.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Boyutumuz küçük ama işlevimiz büyük. Kısaca özetleyelim:

-Tahminlere göre yaklaşık 7.700.000 hayvan türü olmak üzere yaklaşık 8.700.000 türün varlığı söz konusudur. Başka kaynaklarda sayılar farklı çıkabilir, ancak rakamların büyüklüğü ortadır.

Tüm Reklamları Kapat

-Bu gezegen de yaklaşık 4 milyar yıldır yaşam var. Evrenin yaşı ile kıyaslandığında yaklaşık 2/7 sine denk gelir.

-Yüksek ihtimal, Evren'de ilk medeniyet kurabilmeyi başarmış türüz. Medeniyet kurmakla kalmamışız. Kendi gezegeni dışında insanlı, insansız uzay araçları gönderebilecek kadar ileri gitmişiz.

Tüm Reklamları Kapat

-5 devasa yok oluş yaşamışız, ama bir şekilde gezegen canlı barındırabilecek ortamı bize sağlamış.

-Gezegenin kendi dinamikleri sayesinde (manyetik alan, ozon tabakası, yüzeyinde bol su bulunması v.s.) yaşamı milyonlarca, belki bir kaç milyar yıl daha destekleyecek potansiyeli var.

Uzun lafın kısası; küçük MAVİ BİLYE koskoca Evren'in en nadide parçası olabilir.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Gökhan Kahraman
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Bunu kendi açımdan cevaplamaya çalışacağım

Tüm Reklamları Kapat

Kısa cevap bir hiç

Uzun cevap yine bir hiç

Tüm Reklamları Kapat

Koskocaman bu evrende dahil içindeki dünya ve daha küçük olan canlı insanın değeri benim için bir hiç ve yaptığım her hangi bir eylemde anlam varmı değerlimi vesaire diye yapmıyorum

Umarım bu tatmin etmiştir

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Doğru aslında koca evrene bakınca onun içinde barınan minimini damlayız sadece.Ama diğer canlıların bizim gibi düşünebilme farkındalık şuur gibi yetenekleri/üstünlükleri olmadığı için biz elbette önemliyiz.Dünyayı değiştiren bizleriz ama artık o kadar değiştirdik ki şimdi eski güzellikleri yakalayamıyoruz maalesef((

Dünyanın milyarlarca yıldır mevcut olduğunu düşünürsek bugüne kadar yaratılmış en mükemmel hemde aynı zamanda en düşüncesiz varlıklarız.

Tüm Reklamları Kapat

Yüce Allah'ım yarattığı hiçbir canlıyı bizim gibi özene-bezene yaratmadı,hiçbirine akıl mantık öğrenme duygusu vb.vermedi.Demekki bir yaratılış amacımız var.Eğlenip gülmek yiyip içmek için gelmedik ki dünyaya.-konudan sapmış olabilirim özür dilerim-Allah'tan gelip Allah'a giden uzunca bir yolumuz var sadece.Şunu söylemek isterim;gerçek bir insan için asıl dünya burası değil ahirettir.Bu dünya bizim sınav yerimiz burada imtihan oluyor ve Allah'ın huzuruna çıkmaya hazırlanıyoruz.

Evet benden bu kadar NE İÇİN VARSANIZ O'NUN İÇİN YAŞAYIN. Ve yaşam amacınızı aradığınız bu serüvende sakın aramaya kaptırmayın kendinizi.Bulmak için aradığınızı unutmayın ve bulun.

"Şimdi anladım insan neden tüm yaratılanlardan üstündür.Yüreğine göre.Bir yürek,güneşten de sıcak,buzdan da soğuk,kayadan sa sert,denizden de çılgın,çeşmeden de temiz,semadan da yüksek,yıldızlardan da parlak,çiçekten de ince olabilirdi"...

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İsmail Aziz Bozkurt
Bilimsever

Ne biliyormusun? Yaptıklarımız orta çağda evrene ne kadar etki ediyorduk? Etki alanımız kendi gezegenimizden ibaretti hatta bunu nu kadar eskiye götürmeye gerek yok biz uzaya birşeyler göndermeyi başardığımız zaman ilk defa kendi gezegenimiz dışında evrendeki başka şeyleride etkilemeyi başardık evrenin boyutundan dolayı ve yaşadığımız bazı 'aksaklık'lardan dolayı (savaş,hastalık,açlık) etki alanımız evren bazında nerdeyse hiç ama şunu unutmayalım biz keşfedilen en kudretli somut varlığız.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Hayvanlar da Güneşte Bronzlaşır veya Yanar mı?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close