Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Klasik fizik ve kuantum çakışır mı?

Newton mekaniğinin tersine kuantum mekaniği evrende hiçbir fiziksel olayın kesin ve net ölçülebilirliğinin mümkün olmadığını bütün bilebildiklerimizin istatistiksel veriler olduğunu söyler genelde (heisenberg'in belirsizlik ilkesi ve çift yarın deneyi buna örnek gösterilebilir). Ama klasik fizikte durum bunun tam tersi değil midir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Aslında uyuşur. Ancak makro sistemlerde... Makro sistemlerde aynı sonuçları verirler hemen hemen. O yüzden hala makro sistemlerde daha kolay olan klasik fiziği kullanıyoruz. Ancak öikro sistemelrde deney ile klasik fizik kuramları uyuşmuyor. Kuantum fiziği, mikro ve makro sistemlerin tümünü kapsayacak biçimde kurgulanmıştır. Fark bu.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Ropörtaj

Fikrimce çatışmaz.

Kuantum Fiziği:Atomik boyutlarda ve ışık hızına yakın hızlardaki parçacıklarla çalışır.

Klasik Fizik:Yerçekimi kuvveti ya da gezegenlerin güneş çevresinde dönüşü gibi nispeten makro boyutlarda ve yavaş cisimleri inceler.

Klasik Fizikte belirlilik ilkesi vardır.Kuantum Fiziğinde olaylar belli bir olasılıkla meydana geliyor.

Kuantum fiziğinde nesnelerin özellikleri sürekli iken,kuantum fiziğinde ani sıçrayışlarla(ki buna kuantum sıçraması deniliyor) bir durumdan diğerine geçiş gösteren süreksiz değerlerdir.

Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmeden harekete geçmek ölümcüldür; harekete geçmeden düşünmekse boşuna...”
Mary Beard
Geri Bildirim Gönder