Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kitap okuyamıyorum, nasıl çözerim?

Evet, kitap okuyamıyorum. Bunu fark ettim, uzun zamandır bir çok tarih, biyografi yada bilimle alakalı kitap aldım fakat okuyamıyorum. Bir kere başına oturuyorum ve yaklaşık 50 sayfa okuyorum fakat ondan sonra bir daha açamıyorum kitabı, açasım gelmiyor ve hemen sıkılıyorum. Nasıl çözerim?
159 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilim Nebulası
Bilim Nebulası
2,225 UP
Bilim Nebulası kanalının içerik üreticisi

Kitap okuma alışkanlığını sürdürmek bazen zor olabilir, ancak birkaç stratejiyi deneyerek bu konuda daha istikrarlı olabilirsiniz:

Zaman Ayırın: Gün içinde düzenli olarak kitap okuma için belirli bir zaman dilimi ayırmaya çalışın. Örneğin, sabahları veya akşamları birkaç sayfa okuma rutini oluşturabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Hedef Belirleyin: Kitap okuma hedefleri belirlemek motivasyonunuzu artırabilir. Örneğin, her gün belirli bir sayfa sayısını okumaya çalışabilir veya haftalık hedefler belirleyebilirsiniz.

Distraction-Free Ortam: Okuma sırasında dikkatinizi dağıtabilecek faktörleri azaltın. Telefonunuzu sessize alabilir, sakin bir ortamda kitap okumaya odaklanabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Kitap Seçimi: Sizi gerçekten ilgilendiren konuları ve türleri seçmek, kitap okuma sürecini daha keyifli hale getirebilir.

İnteraktif Okuma: Okuduğunuz kitap hakkında notlar almak, altını çizmek veya düşüncelerinizi yazmak, daha etkili bir şekilde içeriği sindirmenizi sağlayabilir.

Kitap Kulübü veya Partneri: Bir kitap kulübüne katılmak veya bir arkadaşınızla okuma ortağı olmak, okuma deneyiminizi daha sosyal ve paylaşımlı hale getirebilir.

Zorlamayın: Kendinizi zorlamadan, keyif alabileceğiniz bir hızda okuyun. Her gün 30 sayfa okuma hedefi gerçekçi gelmiyorsa daha küçük hedefler belirleyebilirsiniz.

Tekrar Deneyin: Bir gün kitap okuyamadığınızda veya okuma alışkanlığınız kesildiğinde endişelenmeyin. Bu normaldir. Tekrar denemekten çekinmeyin.

Çeşitlilik: Farklı kitaplar ve türler deneyerek sıkılmanızı önleyebilirsiniz.

Sabır Gösterin: Okuma alışkanlığını tekrar kazanmak zaman alabilir. Sabırlı olun ve kendinize baskı yapmadan ilerleyin.

Unutmayın ki herkesin okuma hızı ve alışkanlığı farklı olabilir. Önemli olan keyif alarak ve istikrarlı bir şekilde okuma alışkanlığını sürdürebilmektir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kitap Okuyamama…

Kitap okumaya istemeyerek uzun bir ara veren kitap kurtlarına naçizane 5 tavsiyem olacak.

1- Kitaplığınızı yeniden düzenleyin.

2-Sevdiğiniz kitapları ayırın, yeniden bu kitaplarla başlayabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

3- Yeni kitap almaktan vazgeçin. Kitap okumayı çok seviyor ancak şu aralar okumak yerine satın almak istiyorsanız bu bir soruna dönüşüyor. Zira kitap satın alma bağımlılığı diye bir hastalık var. Kontrollü kitap almaya çalışın. Kitap sitelerinde geçirdiğiniz vakti azaltarak başlayabilirsiniz.

4- Günde 5-10 sayfa okumaya gayret edin. Uzun süre aç kalan bir insanın sindirerek yemek yemesi gerektiği gibi.

5- Boş vaktinizi değerlendirmek için değil, bir iş olduğu için kitap okuyun.

Peki okuma alışkanlığını hiç kazanamamış biri için kitap okuyamamak nedir?

Tüm Reklamları Kapat

Bir ihtiyaç değildir, yapılması zaruri bir eylem değildir. Fuzuli bile olabilir.

10 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı

1- Öncelikle kendinize uygun bir kitap bulmalısınız elbette. Mutlaka yakınınızda bu konuda güvendiğiniz, sizi tanıyan birinden size kitap tavsiye etmesini isteyin.

2- Kitap okumayı bir hobi değil, iş olarak algılayın.

3- Acele etmeyin. Bir nefeste bitirmeye çalışmayın, tadını çıkararak okuyun.

4- Günde 4-5 sayfayla başlayın. Daha sonra zaten artırmak isteyeceksiniz.

5-Not alın. Kafanıza takılan yerleri mutlaka not edin.

6- Renkli kalemler kullanmaktan çekinmeyin. Beğendiğiniz cümlelerin altını çizin, kitabı tekrar elinize aldığınızda kendinizi bulacaksınız onlarda.

7- Altını çizdiğiniz cümlelerin sizde çağrıştırdıklarını bir kağıda not alın ve kağıdı kitabın ilgili sayfasına iliştirin.

8- Elinizdeki kitabı bitirmeden yeni bir kitaba başlamayın.

Tüm Reklamları Kapat

9-Kitaplar hakkında görüşlerinizi yazacağınız bir defter edinin.

10- Kitabı bitirdikten sonra altını çizdiğiniz cümleleri, aldığınız notları inceleyin, düzenleyin.

Kitap okuyamama sorununu aşmak için gerekli özveriyi kendinizde bulacaksınız.[2]

Kaynaklar

  1. ChatGPT. (). Kitap Okuyamamak. Not: Yapay zeka ChatGPT tarafından yazıldı..
  2. Nazlı Aydın. Kitap Okuyamama Hastalığı. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2023. Alındığı Yer: biriktirdiklerim | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Büyük Elmas Yalanı: Elmas Baronları Hepimizi Nasıl Kandırıyor?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
Köpekbalıkları Uyurken Nefes Alabilir mi?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close