Puan Ver
0
Puan Ver

Kıskançlık psikolojik bir rahatsızlık mıdır?

2
Kaan Somuncu 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Romantik kıskançlık, uzun süreli eşi olası rakiplerden korumak üzere verilecek duygusal, bilişsel, fizyolojik ve davranışsal tepkileri düzenlemek için desenlenmiş bir adaptasyondur. Sadakatsizlik olasılığına verilen bir tepkidir.

Kadınlarla erkekler arasında sıklık ve şiddet konusunda fark yoktur. Ancak erkekler cinsel sadakatsizlik ipuçlarına kadınlarsa duygusal sadakatsizlik ipuçlarına diğerinden daha çok önem verir. Bunun nedeni erkeklerin seksüel sadakatsizlikten, kadınlarınsa duygusal sadakatsizlikten daha çok zarar görmeleridir. Seksüel sadakatsizlik durumunda, erkeklerin kendilerinden olmayan çocuklara bakmak (yatırım yapmak) gibi büyük bir bedel ödemesi söz konusudur. Duygusal sadakatsizlik durumunda, kadın erkeğin aktardığı kaynağı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır; ya kaynaklar bölüştürülür ya da kaynakların tamamı diğer tarafa aktarılır.

Şu 3 koşuldan biri veya birkaçı karşılandığında romantik kıskançlık ortaya çıkar:

 1. Bir hemcinsiniz eşinize romantik bir ilgi gösteriyorsa
 2. Eşiniz sadakatsizlik veya ilişkiyi sonlandırma ipuçları sunduğunda (olası rakiplere ilgi olabilir)
 3. Eş değerleriniz arasında bir fark olduğunda/ortaya çıktığında. Eş değeri sabit değil, zamanla değişebilen bir şeydir. Kariyer artışı, fiziksel çekiciliği kaybetme vs. eş değerini değiştirir. Eş değeri düşük olan bireyin daha yüksek kıskançlığa sahip olması adaptiftir.

Sadakatsizliğe duyarlılığın adaptif avantajları:

 1.  Kişinin daha duyarlı olmasını ve daha ihtiyatlı davranmasını sağlar.
 2. Eşinin olası rakiplerle etkileşimini sınırlandıracak davranışlar gösterir.
 3. Olası rakipleri tehdit etmesini ve onlarla mücadele etmesini sağlar.
 4. Eşinin ihtiyaçlarını anlamak/karşılamak konusunda çabalarını arttırır.
Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba

"Anormal" davranışı tanımlarken günümüz psikolojisinde, siyah-beyaz bir anormal-normal yaklaşımından ziyade, bir ucunda normal diğer ucunda anormal davranışın yer aldığı bir doğru (spektrum) yaklaşımını benimsiyoruz. Dolayısıyla hiçbir davranış için tamamen bozukluk ya da tamamen normal diyemeyiz.

Psikopatoloji (psikolojik rahatsılık, psikolojik bozukluk, anormal davranış) tanımlaması yaparken 4 temel unsura dikkat ederiz [1]:

 • Deviance (normdan sapma): İstatistiksel olarak ortalamada görülen davranışın dışında kalan davranışlar.
 • Distress  (sıkıntı): Davranışın kişinin kendisi veya çevresi için yarattığı sıkıntı düzeyi.
 • Dysfunction (işlev bozukluğu): Davranışın, kişinin gündelik okul, iş, özel hayatındaki işeyişine olan negatif etkisi. Örn: Bir çoğumuz evden çıkmadan ocağın altını kapatıp kapatmadığımızı kontrol ederiz fakat, OKB hastaları bu kontrolü yapmak için evden çıkamayabilir ya da işine sürekli geç kalabilir.
 • Danger (tehlike) : Davranışın kişinin kendisi veya çevresi için oluşturduğu tehdit düzeyi. Örn: İntihar eğilimi kişinin kendisi için bir tehlike oluşturur.

"Kıskançlık" genelde bir çoğumuz için, yukarıda bahsettiğimi doğru içerisinde normal tarafa yakın düşse de bazı durumlarda (yukarıdaki unsurlar oluştuğunda örneğin) psikolojik bir bozukluk seviyesine gelebilir. Yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirdiğinizde hangi kıskançlığın psikolojik bozukluk hangisinin normal davranış olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz.

Sevgiler

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesini gerçekleştirmekten daha zor bir şey varsa, o da projeyi sahteymiş gibi göstermektir. Apollo projesi gerçektir ve biz, Ay'a ayak bastık. İnsanlar gerçek olanı kabul etmektense, komplo teorilerine güvenmeyi tercih ediyorlar ve bunu çok seviyorlar.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder