Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nurşen Yıldız
Üye
1

Kişisel gelişim için güzel kitap önerileriniz var mı?

Bu aralar kişisel gelişime kafayı takmış durumdayım fakat ne okusam ne yapsam hiç bilmiyorum, bildiğin kişisel gelişim yöntemleri ya da kitapları var mı ?
447 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Önerim var: Öyle bir kitap okumamanız...

Günümüzde satılıp çokça ilgi gören ve "Kişisel gelişim" adı altında pazarlanan yayınların büyük çoğunluğu aslında bilimsel nitelikte değil ve çoğunlukla da bir işe yaramıyorlar. Bunun bir çok nedeni var ama temel sebep, herkesin psikolojik, sosyolojik, profesyonel, duygusal dünyasının öznel olması ve genele hitap eden yayınların bireysel durumlara deva olamayacağı gerçeği. Daha kısa ifadeyle, herkes özel. Herkese özel bir reçete uygulanmalı. Şunu yapın, bunu yapın, kararlı olun, şöyle motive olun, böyle hareket edin türünden öneriler öylesine soyut, öylesine boş ki aslında bir tür placebo etkisinden başka hiç bir şey değil.

Her birey, eğer bazı kişisel sorunları var ise bu sorunları, konunun bilimsel uzmanı ile görüşmeli. Konu psikolojik mi? O zaman psikoloğa gitmeliyiz. Konu eğitim mi? Bir eğitimciyle, konu iş ve kariyer mi, bir iş dünyası uzmanı ya da danışmanıyla, bireysel olarak görüşülmeli. Önerim bu...[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. KURIOUS. Kişisel Gelişim Kitapları Etkili Mi? - Kurious. (10 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 14 Mart 2024. Alındığı Yer: KURIOUS | Arşiv Bağlantısı
3
2
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Deniz Çanakcı
Psikoloji öğrencisi,tutkunu

Merhaba, kişisel gelişim oldukça geniş bir alan ve bazı kitaplar bunu kendimize dair içgörü kazanmamızı sağlayarak bazıları da belirli alanlarda alıştırmalar sunarak sağlıyor. Ben kendi okuduklarım ve eğitimim sırasında karşıma çıkanları yazacağım. Tony Buzan'ın Zihin Haritaları kısa ve uzun süreli hafıza için oldukça faydalı. Marilyn Vos Savant' ın 12Haftada Beyin Geliştirme kitabı oldukça özet bir şekilde alıştırmalar ve bilgi sunuyor. Kendisi ayrıca yüksek IQ'su ve Month Hall problemi ile tanınıyor. Safsatalar Ansiklopedisi Immanuel Tolstoyevski yaygın akıl yürütme hatalarından bahsediyor ve olası çözüm önerileri sunuyor. Erich Fromm'un aşk, sevgi gibi daha birçok başka kavrama bakış açımızı sorgulatan metinleri var. Psikonet yayınları'nın kitapları genellikle iyi hazırlanmış oluyor örnek olarak Hayatı Yeniden Keşfedin kitabı şemalar ve şema terapi hakkında içgörü kazanmanıza fayda sağlayabilir. Kişisel Gelişim kitapları çoğunlukla bahsi geçen konularda değişim-gelişim vaat etse de kitaplarda bahsi geçen alıştırmaları yapmadan değişim çok zor olabilir ve genellikle bu konular bir kitabın sağlayabileceği motivasyondan çok daha fazlasını gerektiriyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Mert Varol
Hakikatın peşinde bir filozof

Selamlar. Ben şahsen Aykut Oğut'un kitaplarını tavsiye ederim. Samimi, etkileyici bir konuşmacıdır ve 13 yaşından beri kişisel gelişim kitapları okuyan biri olarak öyle düşünüyorum ki çoğu kişisel gelişim kitabı, yazarların kendi hayatlarındaki başarılarını başkalarının daha iyi anlamasını sağlayabilecek kadar bilinçli yazmıyorlar kitaplarını. Sürekli olarak olumlamalarda bulunarak Polyyanna'cı bir anlayış sergiliyorlar. "Hayatta iyi de var kötü de var ama sen iyiyi düşün iyi olsun" kadar basitmiş gibi lanse eder hayatı, çoğu kişisel gelişim kitabı. Ancak Aykut Oğut'un olaylara yaklaşımını ben şahsen daha gerçekçi buluyorum ve size de öneririm. İlk kitabı, Evrenden Torpilim Var; sevebileceğinizi düşünüyorum. Sevgiler...

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close