Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kişiliğin oluşmasında çevre mi daha baskın yoksa kalıtım mı?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bu konuda aklıma gelen iki söz var, bir İbn-i Haldun'un "Coğrafya kaderdir"i, birde Acar Baltaş'ın " Genetik piyangodan bahtına çıkan kaderindir"i.

Ben her ikisininin de eşit ve doğru olduğununa inanıyorum. Sadece kişiliğimizi değil, geleceğimizi de oluşturuyor bunlar.

Kalıtsal olarak uzun boylu, uzun parmaklı çok iyi basketbol oynayan Endonezyalı çiftçi bir ailenin çocuğuyla, bu çocuğun klonu olan ABD'li iş adamının çocuğunun yaşadığı hayat aynı olmayacaktır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrim ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki insan, hiçbir zaman birebir aynı kitabı okumamıştır.”
Edmund Wilson
Geri Bildirim Gönder