Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esmanur Veziroğlu
Üye
2

Kıllarımız neden alınca uzuyor?

Kolumuzdaki, bacağımızdaki veya vücudumuzun başka yerlerindeki kılları almazsak belirli bir yere kadar uzuyor, sonra duruyor. Saç gibi durmaksızın uzamıyor, sabit kalıyor. Peki o kılları alınca neden tekrar uzamaya başlıyor, kıllar onları kısalttığımızı nereden biliyor?
198 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Aslında saçlarımızda dahil olmak üzere vücudumuzdaki bütün kıllar sürekli olarak uzamaz. Kıllar uzarken farklı evrelerden geçerler, farklı evrelerin döngüsü farklı sürelerde gerçekleşir. Örneğin saçlarımızın ortalama uzama süresi 2-6 yıl sürmektedir. Zaten saçların uzama döngüleri sayesinde ilk 1 yılda çok hızlı uzayan saçlarımız, döngülerini tamamlamaya başladıkça yavaşlar.

Ancak tabiki büyüme 6 yılda durma noktasına yaklaşsada %100 bir büyüme kesintisi yaşanmaz. 6. Yıldan itibaren yalnızca uzama katsayısı çok azalır. Aynı şekilde tüm vücut kıllarımız, kaşlarımız, sakallarımız sonsuza dek uzamay devam eder. Ancak görece kolumuzdaki kıllar, saçlarımıza göre uzama döngüleri dah doğrusu hızla uzadıkları döngüleri çok hızlı tamamlayıp uzama hızlarının büyük bir kısmını kaybettiği için bize sanki uzamıyormuş gibi gelir. Aslında bütün kıllarımız uzuyor, yalnızca bazı kıllar o kadar yavaş uzamaya devam ediyorki, yıllarca hiç dokunmasak bile uzamıyormuş gibi algılıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Dr. Tuba Sarıgül. (2016). Kaşlarımız Ve Kirpiklerimiz Neden Saçlarımız Gibi Uzamaz?. TUBİTAK. | Arşiv Bağlantısı
 2. ?. Lazer Epilasyon Sonrası Tekrar Kıl Çıkar Mı?. Alındığı Tarih: 16 Ocak 2024. Alındığı Yer: Lifemed | Arşiv Bağlantısı
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close