Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Kendimi farklı alanlarda geliştirmek istiyorum ve daha ortaokul 3. sınıf öğrencisiyim bana önerileriniz nedir?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Bu aşamada ve genç yaşınızda size önereceğim ilk şey, insanoğlu için en yüksek seviyede önem sunan temel disiplinlerin ne olduğunu öğrenmektir. Bunlar da bilim, sanat ve felsefedir.

Bilimin, sanatın ve felsefenin ne olduğunu, gayet kısa, basitçe ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatan kitaplar mevcut. Bu konuda bir araştırma yapıp hatta konunun uzmanlarının, eğitmenlerinizin ve bu alanlarda faaliyet gösteren güvenilir kişilerin önerileri doğrultusunda belirli kitaplar alıp okuyun ya da dersler/videolar izleyin. Önce, hayatınız boyunca size eşlik edecek olan önemli olguları anlamaya çalışın.

Bu Reklamı Kapat

İlk bakışta bu çok zorlayıcı olabilecek gibi görünse de öyle değildir. Gayet anlaşılır biçimde felsefe, soru sormaktır. Herhangi bir olguyu anlayabilmek için onun hakkında sorular sormak ve olası cevapları mantıkla aramaktır. Bu yaklaşım size, hayatınız boyunca karşınıza gelecek sayısız olayı, durumu, gerçeği ve bu şekilde hemen her şeyi sorgulamayı öğretecek. Sorgulamayı ve doğru soruları öğreneceksiniz ki cevapları bulmaya yaklaşabilesiniz.

Sorular sorduktan sonra sıra cevap bulmaya gelecek. Birileri mutlaka sorduğunuz sorulara cevap verecektir ve bu durum da sizin cevap bulma çabanızı gereksiz gösterecektir. Hazır cevaplar varsa siz neden cevap bulmaya çalışasınız ki değil mi? Ama verilen cevapların güvenilir olup olmadığını anlamanız ve bilmeniz gerekiyor. İşte o noktada bilim devreye giriyor. İnsan, hayat, dünya, evren, yaşadığımız tüm gerçeklikle ilgili gerçek, doğru, güvenilir, dürüst cevaplar her zaman bilimden gelir. O nedenle bilimin ne olduğunu, nasıl bir olgu olduğunu anlamaya çalışmalısınız.

Bu Reklamı Kapat

Cevap almayı da öğrendiniz. Peki o cevaplar ne anlama geliyor? Bunu da size sanat gösterecek. Öğreneceğiniz sayısız bilginin ve gerçeğin ne anlama geldiğini kavrayamayacaksınız. Hiç birimiz kavrayamıyoruz, bu gayet normal. Çünkü evren çok büyük, insan ve dünya çok karmaşık. İşte sanat, çevremizdeki tüm önemli ve çarpıcı olay ve olguların anlamını gösterir. Sanatçılar, henüz bizim anlamlandıramadığımız şeyler üzerine düşünürler ve onların anlamlarını bize anlatırlar. Sanattan ve onun bize sunduklarından faydalanabilmek için de sanatın ne olduğunu anlamak gerekir. Ayrıntılı biçimde değil, kabaca, basitçe.

Sonrasında bu temel olguların tarihsel gelişimleri üzerine yine başlangıç düzeyinde kitaplar okumanız da insanlığın ve medeniyetin gelişimi üzerine fikir edinmenizi sağlar. İnsanlık nereden gelmiş, nereye ulaşmış. Bu gelişim size, şu an bulunduğunuz yeri gösterecek. Yine çok derin araştırmalar içeren kaynaklardan söz etmiyorum. Kısa, basit ve anlaşılır biçimde derlenmiş yayınlar olmalı bunlar. Tahminen, önünüzdeki 3-5 yıl içerisinde okuyacağınız 10-15 kitap, size bahsettiğim konular üzerine fikir edinecek ön bilgiyi sunacaktır.

Bu üç temel disiplin üzerine bilgi edinmeniz, gelecek yaşamınızda size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Karşınıza gelen hemen her şeye belirli bir ön hazırlıkla yaklaşmış olacaksınız. Daha sonra ise kişiliğiniz, yeteneğiniz, ilgi alanlarınız sizi belirli yollara götürecek. Ama bu üç temel disiplin üzerine bilgi sahibi olmaz iseniz hep bir tarafınız eksik kalır. Ne yazık ki çoğumuzun içinde bulunduğu cehalet durumu gibi. Bilgiye değer veren insanların okuma, araştırma ve öğrenme süreci asla bitmez zaten. O nedenle en doğru yerden başlamak çok önemli.

158 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
Cevap
Abdullah Güven
Abdullah Güven Fen Lisesi 10.sınıf öğrencisiyim.

O yaşlar gerçekten de bir öğrencinin altın yaşlarıdır güzel arkadaşım! O günleri yararlı, mantıklı ve eğlenceli geçirmekte fayda var. Sana uzak durman gereken birkaç şey söyleyeceğim:

-Küfür

Bu Reklamı Kapat

-Kötü arkadaşlar (küfür eden, kavga seven, sigara alkol vb. kullanan...)

-Zararlı mobil ve fiziksel oyunlar (pubg, zula, simit vb.)

Bu Reklamı Kapat

Şunlara yönelebilirsin:

-Bilim dergileri

-Dünya klasikleri (okuma kitapları)

-Bilimsel araştırmalar

-Akıl ve zeka oyunları

-EN ÖNEMLİSİ "Güzel bir ders çalışma temposu"

Bunları yapmak senin için ve gelecek hayatın için çok yararlı olacaktır sevgili arkadaşım :D

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et