Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

Kendimi farklı alanlarda geliştirmek istiyorum ve daha ortaokul 3. Sınıf öğrencisiyim bana önerileriniz nedir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu aşamada ve genç yaşınızda size önereceğim ilk şey, insanoğlu için en yüksek seviyede önem sunan temel disiplinlerin ne olduğunu öğrenmektir. Bunlar da bilim, sanat ve felsefedir.

Bilimin, sanatın ve felsefenin ne olduğunu, gayet kısa, basitçe ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatan kitaplar mevcut. Bu konuda bir araştırma yapıp hatta konunun uzmanlarının, eğitmenlerinizin ve bu alanlarda faaliyet gösteren güvenilir kişilerin önerileri doğrultusunda belirli kitaplar alıp okuyun ya da dersler/videolar izleyin. Önce, hayatınız boyunca size eşlik edecek olan önemli olguları anlamaya çalışın.

İlk bakışta bu çok zorlayıcı olabilecek gibi görünse de öyle değildir. Gayet anlaşılır biçimde felsefe, soru sormaktır. Herhangi bir olguyu anlayabilmek için onun hakkında sorular sormak ve olası cevapları mantıkla aramaktır. Bu yaklaşım size, hayatınız boyunca karşınıza gelecek sayısız olayı, durumu, gerçeği ve bu şekilde hemen her şeyi sorgulamayı öğretecek. Sorgulamayı ve doğru soruları öğreneceksiniz ki cevapları bulmaya yaklaşabilesiniz.

Sorular sorduktan sonra sıra cevap bulmaya gelecek. Birileri mutlaka sorduğunuz sorulara cevap verecektir ve bu durum da sizin cevap bulma çabanızı gereksiz gösterecektir. Hazır cevaplar varsa siz neden cevap bulmaya çalışasınız ki değil mi? Ama verilen cevapların güvenilir olup olmadığını anlamanız ve bilmeniz gerekiyor. İşte o noktada bilim devreye giriyor. İnsan, hayat, dünya, evren, yaşadığımız tüm gerçeklikle ilgili gerçek, doğru, güvenilir, dürüst cevaplar her zaman bilimden gelir. O nedenle bilimin ne olduğunu, nasıl bir olgu olduğunu anlamaya çalışmalısınız.

Cevap almayı da öğrendiniz. Peki o cevaplar ne anlama geliyor? Bunu da size sanat gösterecek. Öğreneceğiniz sayısız bilginin ve gerçeğin ne anlama geldiğini kavrayamayacaksınız. Hiç birimiz kavrayamıyoruz, bu gayet normal. Çünkü evren çok büyük, insan ve dünya çok karmaşık. İşte sanat, çevremizdeki tüm önemli ve çarpıcı olay ve olguların anlamını gösterir. Sanatçılar, henüz bizim anlamlandıramadığımız şeyler üzerine düşünürler ve onların anlamlarını bize anlatırlar. Sanattan ve onun bize sunduklarından faydalanabilmek için de sanatın ne olduğunu anlamak gerekir. Ayrıntılı biçimde değil, kabaca, basitçe.

Sonrasında bu temel olguların tarihsel gelişimleri üzerine yine başlangıç düzeyinde kitaplar okumanız da insanlığın ve medeniyetin gelişimi üzerine fikir edinmenizi sağlar. İnsanlık nereden gelmiş, nereye ulaşmış. Bu gelişim size, şu an bulunduğunuz yeri gösterecek. Yine çok derin araştırmalar içeren kaynaklardan söz etmiyorum. Kısa, basit ve anlaşılır biçimde derlenmiş yayınlar olmalı bunlar. Tahminen, önünüzdeki 3-5 yıl içerisinde okuyacağınız 10-15 kitap, size bahsettiğim konular üzerine fikir edinecek ön bilgiyi sunacaktır.

Bu üç temel disiplin üzerine bilgi edinmeniz, gelecek yaşamınızda size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Karşınıza gelen hemen her şeye belirli bir ön hazırlıkla yaklaşmış olacaksınız. Daha sonra ise kişiliğiniz, yeteneğiniz, ilgi alanlarınız sizi belirli yollara götürecek. Ama bu üç temel disiplin üzerine bilgi sahibi olmaz iseniz hep bir tarafınız eksik kalır. Ne yazık ki çoğumuzun içinde bulunduğu cehalet durumu gibi. Bilgiye değer veren insanların okuma, araştırma ve öğrenme süreci asla bitmez zaten. O nedenle en doğru yerden başlamak çok önemli.

154 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

O yaşlar gerçekten de bir öğrencinin altın yaşlarıdır güzel arkadaşım! O günleri yararlı, mantıklı ve eğlenceli geçirmekte fayda var. Sana uzak durman gereken birkaç şey söyleyeceğim:

-Küfür

-Kötü arkadaşlar (küfür eden, kavga seven, sigara alkol vb. kullanan...)

-Zararlı mobil ve fiziksel oyunlar (pubg, zula, simit vb.)

Şunlara yönelebilirsin:

-Bilim dergileri

-Dünya klasikleri (okuma kitapları)

-Bilimsel araştırmalar

-Akıl ve zeka oyunları

-EN ÖNEMLİSİ "Güzel bir ders çalışma temposu"

Bunları yapmak senin için ve gelecek hayatın için çok yararlı olacaktır sevgili arkadaşım :D

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın