Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Kendi güneş sistemimiz dışındaki araştırmalar ve yatırımlar neden yapılıyor?

neden en uzak galaksileri gözlemlemekte bu kadar ısrarcıyız ? sonuçta bilmem kaç milyon ışık yılına gidebilicek halimiz yok şuanda. o bulduğumuz gezegenlerde su varmış o varmış bu varmış neden ilgimizi çekiyor? en yakınımızdaki marsa bile en kısa 115 günde gidilirken neden bu kadar harcama? o kaynaklar dünyada kullanılsa daha mantıklı değil mi?
489 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Fehmi Enes Kirazci
Araştırmacıyım bu konuda çeşitli kaynaklar okudum.

Tabiki de savaşlarda üstünlük elde etmek için. İnsanoğlu savaşlarda üstünlük elde etmek için çeşitli icatlar yapmıştır. Ör.: Nazi Almanya'sının icad ettiği V2 roketleri uzaya çıkan ilk insan yapımı cisimdir.[1] Sonradan V2 roketlerinin modifiye edilmiş bir versiyonuyla dünyanın ilk fotoğrafı çekilmiştir.

Kaynaklar

 1. jstor. Jstor: Access Check. Alındığı Tarih: 14 Aralık 2022. Alındığı Yer: jstor | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Kısacası merak. Merak ediyoruz bizim gibi yaşamlar var mı? Gezegenlerin ve yıldızların evrimini, nasıl oluştuğunu, neden oluştuğunu anlamak için daha fazla gezegen ve yıldız sistemi keşfetmemiz gerek. Yaşamın olabilmesi için yıldız ve yıldızın etrafında dönen bir gezegen olması lazım. Eğer gezegen Yıldızın sıvı suya izin verdiği bölgede ise yaşam olma ihtimali fazla olur. Ve gezegenin uydusu varsa yaşam olma ihtimali daha da fazla olur. Uydunun yaşam için önemini anlamak istiyorsanız Ay'a bakın. Bizim için önemini anlayın.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
60K UP
Bilimsever

Belki birazcık tarihine bakmak faydalı olur diye umuyorum. Nasa'nın kuruluşu Rusya'dan önce Ay'a gidip prestij sağlamaktı. Yani ilk başta yine olay siyasiydi. Daha sonrasında tabii ki ilk başta merak olmak üzere bu araştırmalar yapılırken pratik faydalarının olduğu görüldü. Yani diyebiliriz ki siyasiler için bir prestij politikası iken bilim insanları için elbette meraktır.

Ama bu çoğu bilim dalı için böyle. Bütün bilim çevrelerince atomun parçalandığında bomba olarak kullanılabileceği anlaşılınca işin artık sadece mühendislik olduğu da ankaşıldı. O dönem hitler denilen çılgının bunu yapacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Amerikan başkanına mektup bile yazıldı bilim insanları tarafından "hitler bir delilik yapabilir" diye. Dönemin başkanı da önce biz yapalım atom bombasını dedi ve yarış başladı. Bu da bilim insanları neden bir bomba yapımında çalıştı sorusunu yanıtlıyor. Hitler ölmüştü, ama amerikan hükümeti bomba yapımından vazgeçmedi. O dönem bilim insanlarına da "boş bir yere atalım, dünya görsün ne kadar zararlı olduğunu." dendi. Ama... Ama öyle olmadı tabii ki. Ha daha sonra bu enerjiyi kontrollü bir şekilde kullanmanın yolu bulundu ve nükleer santraller hizmete sokuldu ama Nagazaki ve Hiroşima'da çok canlar gitti. Bu noktada tarihçiler Japonya'nın da çok masum olmadığını, daha büyük acılar yaşanmasın diye bomba atıldığını söyler. Japonya'nın çok da masum olmadığı doğrudur da. Savaş sürerken kendi halkından 14-15 yaşında kızları ailelerinden fabrikada elbise dikecek bahanesiyle alıp askerlerin sistematik şekilde tecavüz etmesine vesile olmuştur. Tarihte bu sabittir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani demek istediğim bu bilim araştırmalarına para yine ayrılmazdı da siyasilerin politik arzuları buna izin veriyor. Ama kimseye faydası olmadığı konusu ise gülünçtür. Oraya harcanacak para ile belki yüz bin hadi sayıyı arttıralım beşyüz bin kişiyi beslersin doğrudur. Ama bu araştırmalar sırasında bulunan teknolojilerle milyonların hatta milyarların hayatı kurtarıldı. Röntgen cihazları, MR cihazları, internet ve çok daha fazlası bu araştırmalar sayesinde bulundu.

Ama yine de makinalar bulundu savunmasının arkasına da sığınmamak gerekli. İnsanoğlu her zaman merak etmiştir bir şeyleri. Asıl motivasyon budur.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close