Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kendi görüşüne ters bir görüş duyduğu zaman insan neden öfkelenir?

çoğu insan, kendi görüş/düşüncesine uymayan bir görüşte insanla konuştuğu/dinlediği zaman tabiri caizse kendini kaybediyor. Bunun sebebi nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilgi işlem süreçleri ile ilgili bir konu.

Bir insan bir şeyi bildiğinde kafasında onunla ilgili olan belirsizlik giderilmiş olur. Normalde belirsizlik beynin düşük entropili yapısı gereği merak duygusunu körükler.

Kişi merak ettiği konu ile ilgili çözüm bulduğunda veya bir bilgi öğrendiğinde bununla ilgili belirsizlik beyin için ortadan kalkar.

Aksi bir görüş belirtildiğinde ise sistem tekrar merak ve şüphe güdüsü yerine karşı koyma ile bilgiyi korumaya çalışır. Çünkü belirsizliğin entropisi daha yüksektir ve beyin entropiyi düşük tutma eğilimindedir. Etki-tepki benzeri karşı koyma sürecine girer. Aynı elektromanyetik indüksiyon konusundaki lenz yasası gibi davranır.

Tabii Psikiyatr'lar ve Nörologlar ve Psikologlar farklı düşünebilir (ego, id, benlik vs ) fakat olayın özü Fizik'te gizlidir. Bilgi kendini korumaya çalışır ve Termodinamik yasaları tüm evrende kabul görmüş en kesin yasalardır.

Bilgi Teorisi derinlikli ve iyi işlenmiş bir bilimdir ve konusu bilgi işlem süreçleridir.

Daha fazlası için kaynak bırakıyorum.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia Bilgi Teorisi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin trajedisi, harikulade bir hipotezi gerçekler ışığında katletmesidir.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder