Puan Ver
-1
Puan Ver

Kemiği uzun süreler sert bir yere vurursak kemik sertleşir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Evet, kemikler darbe etkisiyle zamanla sertleşip kalınlaşırlar.Aslında olan şey kemikte darbelerle küçük çatlaklar olması ve kemiğin kendini tamir ederken daha yoğun bir hal almasıdır.

Kemiklerinizin içi bildiğiniz üzere sünger gibi odacıklarla doludur.Ya da anlatması daha kolay olsun diye bal peteğine benzetebiliriz.Darbe aldıkça peteği oluşturan duvarlar çatlar veya kırılır ve vücut bu çatlakları onarırken tabiri caizse malzemeyi fazla kaçırır.Böyle olunca kemiğin yoğunluğu ve dayanıklılığı artar.

yine de kemiklerinizi sert yerlere vurmayın!

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya üzerindeki en acınası insan, görme kabiliyeti olup da ileri görüşlü olamayandır.”
Helen Adams Keller
Geri Bildirim Gönder