Puan Ver
0
Puan Ver

Kayıt alınarak kasaya konmuş bir verinin kopyasını dinleyen bir denek, hem kopyayı hem kasadaki kaydı değiştirmekte. Rasyonel olarak nasıl açıklarız?

Yapılan farklı deneylerde, kasıtlı faaliyetlerin sonuçları saptırdığı biliniyor. Bunun rasyonel açıklaması yapılabilir mi

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Burada üç durumu açıklamak gerekir:

İlki, nedensellik. Yani zamanın oku diye bildiğimiz olgu. Burada, entropinin sürekli arttırğı evrende zamanın tek yönde akma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bi rşeyin nedeni, sonucundan önce olmak zorundadır. Bu da bize bir olgunun ölçümü ile elde edilen sonucun zaten önceden nedeninin gerçekleşmiş olmasını gerektiriyor.

İkincisi Shrödünger'in kedisi düşünsel deneyi... Bu deneyde bir kedi bir kutunun içine kapatılıyor ve kutuda bir düzenek var. Düzenekte %50 olasılıkla bir kuanum spininin durumuna göre çalışacak veya çalışmayacak bir zehir var. Burada kedinin ölü olup olmadığını kutuyu açmadan bilemeyiz. Kutuyu açana kadar, kedi hem ölü hem canlı kabul edilir. Çünkü olasılık %50'dir. Kutuyu açtığımızda ise olasılık birden %100 bir yönde olur. Yani içine baktığımızda diğer olasılığı sıfırlamış oluruz. Yani kutuya bakmak, sonucu değiştirmiştir. Artık kedi hem ölü hem canlı değildir. Ölüdür veya canlıdır.

Son olarak da elektronlarla çift yarık deneyi var. Burada elektronlar, çift yarıktan geçirilerek perdeye düşürüldüklerinde, dağılımları dalga fonksiyonu ile olur. Biz bir elektronun hangi delikten geçtiğini ölçmeye kalkarsak, bu kez de parçacık dağılımı gösterir. çünkü ölçüm aletimiz sonucu etkiler. Elektronun ister istemez momentumunu değiştirir. Bu da davranışını... Çünkü sisteme müdahale etmeden ölçüm yapmak olanaksızdır.

Ek olarak, burada belirsilzik ilkesinin de etkisinden söz etmek gerek. Bir şeyi kesinleştirmeye çalıştıkça, diğer bir değişkenin belirsizliğini istemesek de artırırız.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatınızı harika bir şekilde harcamak istiyorsanız, sizden daha uzun süre yaşayacak bir şeyler yapın.”
William Jones
Geri Bildirim Gönder