Puan Ver
0
Puan Ver

Kas yapayım derken zayıflamamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Spor öncesinde ve sonrasında neler yemeliyiz? Spordan kaç dakika önce yemek yemek doğrudur? Zayıflamak ve kas yapmak arasındaki ince çizgi nedir?

5
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
5 Cevap

Öncelikle genel kanının aksine şunu belirtmeliyim ki "kas yapayım" diye proteine haddinden fazla ağırlık vermek doğru değildir. Ki buna protein tozu da dahil. Kaslarımız enerji kaynağı olarak glikoz yani karbonhidrat kullandığı için antrenman öncesi karbonhidrata ağırlık vermek daha mantıklıdır. Tabi bu karbonhidratlar rafine değil doğal olmalıdır. Tam buğday unu, kahverengi pirinç, yulaf gibi. Şöyle birkaç öneri vermek gerekirse;

  • Eğer antrenman 2-3 saat içinde başlayacaksa kahverengi pirinç, yağsız protein ve fırınlanmış sebze tüketmelisiniz.
  • Eğer antrenman 2 saat içinde başlayacaksa bir kase yulafın üstüne doğranmış bir muz ve dilimlenmiş birkaç badem tüketmelisiniz.
  • Eğer antrenman 1 saat içinde veya daha az sürede başlayacaksa 1 kase yoğurt ve muz, elma, portakal gibi bir meyve tüketmelisiniz.
Teşekkür
1
Puan Ver
0
Puan Ver

Spor öncesinde ve sonrasında neler yemeliyiz?

  • 1-1.5 saat önce asla büyük bir öğün yenmemelidir çünkü büyük öğünler spor performansını feci bir şekilde düşürür ve eğer nabzınızın yüksek olduğu antrenmanlar yapacak olursanız mide bulantısı ve sonrası malum...                                   Antrenman öncesinde kan şekerini düzenlediğimiz zaman daha iyi antrenman performansı çıkaracağımız kesindir. Bu yüzden şekerli veya enerji verilecek şeyler yenilebilir. Örneğin; kahve, muz vb.

Not: Kahveyi yemek yerine içmek daha hayırlı olacaktır :).

  • Spor sonrasında glikojen depolarını doldurmak için kilogram başına 1 gram karbonhidrat olacak şekilde çeşitli yiyecekler yenebilir. Ama asıl önemli olan antrenmandan hemen sonra yemek değil gün içinde ihtiyacınız olan karbonhidratı almaktır.

Spordan kaç dakika önce yemek yemek doğrudur?

  • 2 saat veya daha önce yemek daha iyi olacaktır. Kişiden kişiye değişmek kaydıyla, hiç yemek yemeyebilebilirsiniz.
Teşekkür
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Tüketmeniz gereken kalori miktarından 200-300 kalori daha az tükerek, karbonhidrat, protein ve yağ dengesini iyi oturtarak ve asla antrenman aksatmayarak yapabilirsiniz. İyi günler.

Bildiğiniz gibi kilo vermek, vücudun yaktığı enerjinin aldığı enerjiden fazla olması sonucunda olur. Bu yüzden kalori ihtiyacından alınan kaloriyi çok düşürmeden yavaş yavaş kilo vermek kas kaybetmeden kilo verilmesini sağlar. Tabii ki antrenman aksatmadan yapılması şarttır. Aksi halde vücut bir yüklemeyle karşı karşıya kalmadığı için kas kaybı yaşanabilir. Eğer protein alımını alçak tutarsanız -vücut yırtılan kas liflerini yenileyemeyeceği için- yine kas kaybı yaşanabilir.

Teşekkür
0
Bir soruna cevap vermeyi unutmuşum yemek yedikten sonra 1.5 saat sonra antrenman gitmek iyi olur diğer yandan ince çizgiye bir daha ayak basmak gerekirse karbonhidrat miktarını kendine göre iyi ayarlamalısın senin vücudun bunu en iyi sen bilirsin ne istediğini de nasıl bir vücut istediğini de
Teşekkür
0
hemen acıkmamak adına basit karbonhidratlardan uzak durmalısın yağ yakarak kas kütlesi eklemek zor ve uzun süreç gerektiren bir şeydir çünkü bu süre zarfında yağ yakmak için karbonhidrat miktarı az tutulup protein çok alınıyor benim önerim öyle yağ oranınız çok yüksek değilse complex karbonhidratı çok abartmadan tüketerek protein alımını arttırmanız ve bcaa veya aminoasit gibi kas toparlanmasına yardımcı olan supplementleri kullanmanız olacaktır diğer yandan antrenman öncesi complex karbonhidrat (pirinç) hayvansal protein ve sebze antrenman sonrası da bu öğün tercihi güzeldir sebzeler olarak brokoli karnabahar ve kırmızı biber önerimdir
Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın geleceği yıldızlardadır ve bu gelecek, çocukça bir budalalık ve cahil bir batıllığa heba etmek için fazlasıyla önemlidir.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder