Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Kas kütlesininin artması boy uzamasını yavaşlatır mı?

17,427 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

...

İşte %100 tartışılmaz gerçek: ağırlık kaldırmak büyümenizi KESMEZ. Ağırlık kaldırmanın büyümeyi engellediğini ve hatta engellediğini gösteren hiçbir çalışma yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu efsanenin kenara atılması ve yayılmasının durdurulması gerekiyor.

Büyümenizi engelleme korkusu nedeniyle ağırlık kaldırmadıysanız, ağırlık kaldırmanın boy uzamasını desteklediğinin gerçekten gösterildiğini öğrenince şok olabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte, bu desteğin uygulanabilmesi için büyüme plakalarınız kapatılamaz. 20'li yaşların ortalarında, büyüme plakalarınız muhtemelen kapanacak. Bu süreden sonra aynı boyda kalacaksınız.

Bununla birlikte, büyüme plakalarınız hala açıkken, ağırlık kaldırma boy uzamasını destekleyebilir. Sihirli bir şekilde boyunuzu uzattığını söylemiyorum ama yaptığı şey tam boy potansiyelinize ulaşma olasılığınızı artırmak.

Ameliyat gibi sert bir önlem almadığınız sürece, boyunuzu gerçekten belirleyen genetik ve yaşam tarzı faktörleridir. Ancak yeterince uyumamak, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi yaşam tarzı faktörleri, tam boy potansiyelinize ulaşmanıza engel olabilir.

Ağırlık Kaldırmak Büyümenizi Nasıl Etkiler?

Ağırlık kaldırma, HGH üretimini artırarak boy büyümesini destekler ve hayır, steroidlerden bahsetmiyorum. İnsan büyüme hormonu, büyümeyi, hücre çoğalmasını ve hücre yenilenmesini uyaran hipofiz bezi tarafından üretilen bir peptit hormonudur.

Büyüme hormonu, kas kütlesini ve kemik yoğunluğunu artırmak için gereklidir. Çocuklarda ve gençlerde, büyüme plakaları kapalı olmadığı için HGH büyümeyi teşvik eder.

Direnç eğitimi doğal olarak vücudumuzdaki büyüme hormonunu uyarır. Aslında, önemli bir büyüme hormonu salınımı oluşturmanın en etkili yollarından biridir.

Bu nedenle, daha gençken ve daha fazla büyüme hormonu ürettiğinizde, teorik olarak daha fazla büyümeyi teşvik ediyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Yine de aklınızda bulundurun, doğal genetiğinize meydan okumayacaksınız. Ağırlık kaldırma, tam yükseklik potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olmak için vücudunuzda daha fazla HGH sağlayacaktır. En basit ifadeyle, ağırlık kaldırmak, boyunuzu uzatma olasılığınızı artıracaktır.

Gençken Nasıl Ağırlık Kaldırılır?

Bu yeni bilgiyle, hala büyümekteyken mümkün olan en güvenli şekilde ağırlık kaldırmak inanılmaz derecede önemlidir.

Form, iyileşme için uyku, orantılı eğitim ve duruş için esneme çok önemlidir. İyileşme süresi daha hızlı olabilir ve daha gençken daha riskli sağlık davranışlarından kurtulabilirsiniz, ancak yenilmez değilsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Spor salonuna giderseniz ve zayıf formda kaldıramayacağınız ağırlıklar kullanırsanız, kendinize zarar verirsiniz. Yaralanmalar kesinlikle büyümenizi engelleyebilir. Aslında, yaralanmalar başlangıçta ağırlık kaldırmanın büyümenizi engellediği efsanesini desteklemiş olabilir.

Herhangi bir yaşta ağırlık kaldırma söz konusu olduğunda, ilerleme esastır. Spor salonundaki ilk günün olman ya da evde vücut ağırlığı antrenmanı yapman umurumda değil.

%100 dayanıklılık antrenmanı, hipertrofi antrenmanı VE kuvvet antrenmanı yapıyor olabilirsiniz. Sadece yoluna devam et.

Ağırlık kaldırma veya jimnastik konusunda yeniyseniz, hafif başlayın, yoğunluğu azaltın, forma odaklanın ve yavaş yavaş artırın. İlk yılınızda maksimuma ulaşmaya çalışmamalısınız. Vücudunuzun temelini oluşturun ve daha sonra daha ilerlediğinizde, daha ileri düzeyde eğitim alabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Özetlemek gerekirse: ağırlık kaldırma, büyümenizi %100 engellemeyecektir. Ağırlık kaldırma, güvenli bir şekilde yaparsanız ve dikkatli bir şekilde ilerlerseniz boy uzamasını destekleyecektir.

Diğeri:

Uzun süredir devam eden tartışmaya girin: Ağırlık kaldırmak, aralarda ve gençlerde büyümeyi engeller mi?

Kısa cevap: hayır. Ancak DPT, CSCS , kuvvet koçu ve fizik tedavi doktoru Carol Mack'e göre, ağırlık antrenmanına başlamak isteyen gençler için akılda tutulması gereken bazı uyarılar var .

"Ağırlık kaldırmanın büyümeyi engellediğine dair bir kanıt yok" dedi. "Aslında, direnç eğitimi genç atletlerde koordinasyon ve kuvvet oluşturmaya yardımcı olabilir ve şu anda genç kadın atletler için daha fazla yaralanma önleme sunabileceği umuduyla ağırlık kaldırma konusunda güçlü bir baskı var. hareketlerine ağırlık veya direnç eklemeden önce bu nüfus için uygun formu oluşturmak üzerine."

Araştırma Ne Diyor?

Ulusal Güç ve Kondisyon Derneği , 2009 yılında gençler ve kuvvet antrenmanı konusunda bir görüş beyanı yayınladı ve o zamandan beri bu kılavuzu güncellemedi. Bu ifade şunları belirtiyor: "[A]araştırma, direnç eğitiminin uygun şekilde reçete edildiğinde ve denetlendiğinde çocuklar ve ergenler için benzersiz faydalar sağlayabileceğini giderek daha fazla gösteriyor. Genç direnç eğitiminin tıp, fitness ve spor kuruluşları tarafından nitelikli kabulü evrensel hale geliyor."

Bildiri, gençlik direniş eğitimi hakkındaki endişelerin modası geçmiş olduğunu belirterek sona erdi ve eğitim yaşa uygun yönergeleri takip ettiği sürece artık uygulamayı desteklemek için yeterli bilgi olduğunu söyledi.

Bu yönergelerin ilk yayınlanmasından bu yana yayınlanan araştırmalar, gençler için kuvvet antrenmanının güvenliğini desteklemektedir. Örneğin, Amerikan Pediatri Akademisi'nin 2020 klinik raporu , uygun şekilde tasarlanmış direnç eğitimi programlarının çocukların ve ergenlerin doğrusal büyümesi, büyüme plakası sağlığı veya kardiyovasküler sistemi üzerinde belirgin bir olumsuz etkisinin olmadığını belirtti.

Frontiers in Physiology'nin 2016 sayısında yayınlanan bir araştırma incelemesi , genç sporcular tarafından yapılan direnç eğitiminin, nöromüsküler adaptasyon sağladığı için uzun vadeli sağlık ve atletik performans için faydalar sağladığını buldu.

Tüm Reklamları Kapat

Sports Health'in 2009 sayısında yer alan bir başka araştırma incelemesi, genç katılımcılar için kuvvet antrenmanıyla ilgili yaralanmaların, kaldırmanın kendisinden ziyade öncelikle ekipmanın yanlış kullanımı, uygun olmayan ağırlık, uygun olmayan teknik veya nitelikli yetişkin gözetimi eksikliğinden kaynaklandığını kaydetti.

Mack'in belirttiği gibi, daha fazla kadın sporcu da direnç antrenmanına başlamaya teşvik ediliyor ve bunun iyi bir nedeni var. En önemlisi, ACL yırtıkları kadın sporcularda daha yaygındır çünkü diz eklemlerinin yapısı erkek sporculardan farklıdır ve onları daha yüksek risk altına sokar. Johns Hopkins Medicine'e göre bacaklarda düşük kas kütlesine sahip olmak bu riski artırabilir , bu da güçlenmenin koruyucu bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir.

Otomatik çeviri yaptığından cümleler tam doğru olmayabilir ama anlattıkları benzerdir. Önceki cevaba ithafen: Kaynak diyerek bir haber sitesini sunmak ne kadar doğrudur? Buyrun.[1][2]

1,022 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Elizabeth Millard. (2022). Can Weight Lifting Stunt Growth? Experts Explain. Can Weight Lifting Stunt Growth? Experts Explain. | Arşiv Bağlantısı
  2. Mike Rosa. Will Lifting Weights Stunt Your Growth? | Everything You Need To Know!. Alındığı Tarih: 27 Aralık 2022. Alındığı Yer: anabolicaliens | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay
9K UP
Türkiye Uzay

Boy uzaması genelde 20-21 yaşlarına kadar olur. Ondan sonra boy uzaması olmaz. Çünki boy uzamayı sağlayan hormonlar salgılanmaz.

Bu yaşa kadar vücut geliştirme yapılmasın denilmesinin sebebi ağırlık altına girildiği için uzayacak boya ağırlık baskısı olur ve boy uzamasını engeller mantığıdır. Birazda doğrudur.

Tüm Reklamları Kapat

20-21 yaşından sonra vücut geliştirme çalışmaya başlamak veya daha erken yaşta ise boy uzadı ise ve yeterli deniliyorsa vücut geliştirme çalışmaya başlamak daha doğru olacaktır.

Çocukta boy uzamıyorsa ve boy kısalığı varsa hormon tedavisi yöntemleri var. Googleden aratıp görebilirsiniz. Hatta 20-21 yaşını geçmiş kişilerin boyunu uzatacağını iddia eden yazılar da var. Ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Deneyenler varsa önceki boylarını ve uygulamadan sonraki boylarını yazıp yorumlarını görmek lazım.

Bazılarıda 20-21 yaşından sonra kullanılacak büyüme hormonu takviyesi çay, toz vb nin kalbe zararlı olduğunu yazmışlar.

1,058 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Boy Uzama Hormon Zararı. (2 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 2 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close