Sorulara Dön
1
Felsefe

Karma inancı nasıl bu kadar "büyüleyici"?

Dini veya etik dogmalara bağlı, inançlı kişilerin bu kavrama olan inancını anlayabiliyorum. Ancak tanıdığım tanrı inancı olmayan insanlar bile karmaya inandığını dile getiriyorlar. Yarın öbür gün nihilistin birinden bile karmaist olduğunu işitsem şaşırmam herhalde. Nasıl oluyor da bu inanç bunca insana etki ediyor?

1
278 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki karma inancının birden fazla varyasyonu var ama benim onlar hakkında detaylı olarak bilgim yok. Aşağıdaki yazı ise genel olarak herkesin diline pelesenk olmuş karma inancı hakkında yaptığım bir yorumdur. Bunu belirtmek istedim. İyi okumalar

Aslında dinlerin özüne de baktığında bu karma inancını görebilirsin. Güçlü insan, güçsüz insanı ezdiğinde eğer o güçlü insandan daha güçlü bir insan veyahut varlık yoksa güçsüz insan asla hak ettiği şeyi alamayacak ve bu durumda her zaman güçlü olan kazanmış olacak. Hâliyle bu da güçsüz insan için kötü bir durum. Şimdi bu yazdığım olayı iki farklı açıdan inceleyebiliriz.

1-İnsanın umuda olan bağlılığı

İnsan çoğu şeyin önce olmasını umut eder daha sonra o şey için çalışmaya başlar. Burada umut bir bakıma bir amaç görevi görür. Örneğin x üniversitesini kazanmalıyım bundan dolayı günde y saat çalışmam lazım. Burada umduğumuz şey x üniversitesini kazanmaktır. Bu umut doğrultusunda harekete geçeriz. Şimdi bunun karma inancı ile ilgisine gelelim. Yukarıda verdiğim olayda güçsüz olan kaybettiği için bir gün kazanacağını ummaktadır. Dolayısı ile bu umma eylemi onun bir aksiyon yaratmasını sağlar ve günün birinde gerçekten kazanabilir. Bir gün güçsüzden güçlüye dönüşebilir. Ama bu insan bu umma eylemini farklı bir şekilde de algılayabilir. O da ikinci madde olacak.

2-Kolaya kaçma ve karmanın din ile ilişkisi

Nietzsche alkol ve dinin toplumun en büyük afyonu olduğunu söyler. Alkol içerek problemlerimizi unutur ve onlarla yüzleşmeyiz veya kutsal kitaptan iki güzel cümle okuyarak bütün problemleri unutup yine o problemlerle yüzleşmeyiz ve kendimizi geliştiremeyiz. Yani asla güçlü olan kişi olamayız. Karma inancı da aynı şekilde yorumlanabilir. Bu karma inancına inanarak bir gün o kişinin tamamen kendiliğinden cezalandırılacağına ve güçsüz halimizden bir anda, öylesine güçlü duruma geçeceğimize inanıp kendimizi kandırabiliriz. Bu kandırma ise bizi bir bakıma sakinleştirmeye ve mutlu yapmaya yeter. Her ezildiğimizde aynı acıyı çekeriz ve her acıyı çektiğimizde de aynı afyonu alırız. Bu döngü böylece sürüp gider.

271 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın