Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er
23K UP
Üye
3

Karadelikler neden evreni yutmuyorlar?

Karadeliklerin çekim kuvvetlerinin güçlü olduğunu ve içerisine cisim çektikçe daha da yoğun olup güçlendiklerini biliyoruz. Bu durumda sonsuza adar yutmak, yuttukça güçlenmek ve sonuç olarak tüm evreni yutmak gibi bir eylemi gerçekleştirmeleri beklenemez mi? Karadeliklerin gücünü sınırlayan nedir?
773 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Buna çok sayıda gerekçe sunulabilir.

İlk akla gelen sebep, evrenin genişliyor, hızlanarak genişliyor ve hatta uzak ölçeklerde ışıktan daha yüksek hızla genişliyor olması. İstediği kadar büyük olsun, hiç bir kara delik, kendisinden milyarlarca ışık yılı uzaktaki bir cismi çekemez.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi, evrenin %73'ünü oluşturan karanlık enerjinin evrenin genişleme hızını giderek arttıracak güçte negatif enerjiye sahip olması. Herhangi bir karadelik istediği kadar güçlü olsun, onun sahip olduğu güç, evrenin %4'ünü oluşturan "bilinen madde"nin içerisinde. Yani evrendeki tüm karadeliklerin sahip olduğu gücü toplasanız, hatta tüm bilinen maddeyi aynı karadeliğin içine atıp inanılmaz büyüklükte ve güçte bir karadelik yaratsanız ve onu da 10'la çarpsanız karanlık enerjinin varlık gücüne ulaşamazsınız.

Üçüncüsü her karadelik ya da evrenin herhangi bir kısmındaki cisim için bir "olay ufku" var. Bilinen, gözlemlenen evren diye bir şey var. Evrenin birbirinden ışıktan daha hızlı uzaklaşan bölgeleri asla birbirini göremez, birbiri ile haberleşemez ve birbirini etkileyemez. Yine aynı şeyi söyleyeyim, siz evrendeki tüm bilinen maddeyi bir araya getirip devasa bir karadelik yaratsanız bile olay ufku dışındaki evreni etkileyemezsiniz. Çünkü o karadeliğin çekim gücü de en fazla ışık hızında olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Zaten evren, büyük patlama esnasında tek bir karadelik gibi olmalı. İnanılmaz ölçekte madde bir yerde. Neden kendi üzerine çökmedi? Muhtemelen karanlık enerjinin negatif etkisi yüzünden... Buna emin değilim ama mümkün. Belki planck ölçeğinde neler olup bittiği konusunda benden daha bilgili bir arkadaş buna cevap verebilir.

Başka sebepler de sayılabilir. Benim kısıtlı bilgimle aklıma gelenler bunlar. Umarım yeterli olmuştur. Sağlıcakla...

226 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Talha Aktaş
Talha Aktaş
1,739 UP
Fen lisesinde öğrenciyim

Her karadelik için bir olay ufku yani karadeliğin etki edebildiği bir sınır vardır. Sürekli genişleyen bir evrende karadelik ne kadar büyük olursa olsun olay ufkunun ötesi sürekli genişlediği için bütün evreni içine çekmesi mümkün değildir.

Ayrıca Hawking Işıması karadeliklerin trilyonlarca yıl olsa bile bir nevi buharlaşıp yok olacağını söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Hawking Işıması kısaca:Karadelik evrende oluşan madde-antimaddelerden negatif yüklü parçacıkları çekiyor ve karadeliğin dışında pozitif parçacık kalıyor.Pozitif yüklü parçacık negatif yük ile ayrılmasından oluşan enerji ile karadeliğin dışında kalıyor.Karadeliğin içine düşen madde negatif yüklü olduğu için karadeliğine enerji kazandırması yerine enerji ve kütle kaybettiriyor.

Kaynaklar

  1. Eyüp Gürses. Hawking Işıması Ve Kara Delikler. (25 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close