Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er Üye
3

Karadelikler neden evreni yutmuyorlar?

Karadeliklerin çekim kuvvetlerinin güçlü olduğunu ve içerisine cisim çektikçe daha da yoğun olup güçlendiklerini biliyoruz. Bu durumda sonsuza adar yutmak, yuttukça güçlenmek ve sonuç olarak tüm evreni yutmak gibi bir eylemi gerçekleştirmeleri beklenemez mi? Karadeliklerin gücünü sınırlayan nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Buna çok sayıda gerekçe sunulabilir.

İlk akla gelen sebep, evrenin genişliyor, hızlanarak genişliyor ve hatta uzak ölçeklerde ışıktan daha yüksek hızla genişliyor olması. İstediği kadar büyük olsun, hiç bir kara delik, kendisinden milyarlarca ışık yılı uzaktaki bir cismi çekemez.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi, evrenin %73'ünü oluşturan karanlık enerjinin evrenin genişleme hızını giderek arttıracak güçte negatif enerjiye sahip olması. Herhangi bir karadelik istediği kadar güçlü olsun, onun sahip olduğu güç, evrenin %4'ünü oluşturan "bilinen madde"nin içerisinde. Yani evrendeki tüm karadeliklerin sahip olduğu gücü toplasanız, hatta tüm bilinen maddeyi aynı karadeliğin içine atıp inanılmaz büyüklükte ve güçte bir karadelik yaratsanız ve onu da 10'la çarpsanız karanlık enerjinin varlık gücüne ulaşamazsınız.

Üçüncüsü her karadelik ya da evrenin herhangi bir kısmındaki cisim için bir "olay ufku" var. Bilinen, gözlemlenen evren diye bir şey var. Evrenin birbirinden ışıktan daha hızlı uzaklaşan bölgeleri asla birbirini göremez, birbiri ile haberleşemez ve birbirini etkileyemez. Yine aynı şeyi söyleyeyim, siz evrendeki tüm bilinen maddeyi bir araya getirip devasa bir karadelik yaratsanız bile olay ufku dışındaki evreni etkileyemezsiniz. Çünkü o karadeliğin çekim gücü de en fazla ışık hızında olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Zaten evren, büyük patlama esnasında tek bir karadelik gibi olmalı. İnanılmaz ölçekte madde bir yerde. Neden kendi üzerine çökmedi? Muhtemelen karanlık enerjinin negatif etkisi yüzünden... Buna emin değilim ama mümkün. Belki planck ölçeğinde neler olup bittiği konusunda benden daha bilgili bir arkadaş buna cevap verebilir.

Başka sebepler de sayılabilir. Benim kısıtlı bilgimle aklıma gelenler bunlar. Umarım yeterli olmuştur. Sağlıcakla...

215 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Cevap
Talha Aktaş
Talha Aktaş Fen lisesinde öğrenciyim

Her karadelik için bir olay ufku yani karadeliğin etki edebildiği bir sınır vardır. Sürekli genişleyen bir evrende karadelik ne kadar büyük olursa olsun olay ufkunun ötesi sürekli genişlediği için bütün evreni içine çekmesi mümkün değildir.

Ayrıca Hawking Işıması karadeliklerin trilyonlarca yıl olsa bile bir nevi buharlaşıp yok olacağını söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Hawking Işıması kısaca:Karadelik evrende oluşan madde-antimaddelerden negatif yüklü parçacıkları çekiyor ve karadeliğin dışında pozitif parçacık kalıyor.Pozitif yüklü parçacık negatif yük ile ayrılmasından oluşan enerji ile karadeliğin dışında kalıyor.Karadeliğin içine düşen madde negatif yüklü olduğu için karadeliğine enerji kazandırması yerine enerji ve kütle kaybettiriyor.

Kaynaklar

  1. Eyüp Gürses. Hawking Işıması Ve Kara Delikler. (25 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et