Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdullah Töre
Üye
1

Karadelik oluşurken yıldızın çöken çekirdeği uzay-zamanı nereye kadar büküyor?

Bununla ilgili bir formül vs var mıdır?
234 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Kurt
Barış Kurt
66K UP
Akademisyenim

Sorunuzun kısa cevabı : Schwarzschild yarıçapı. Bu sayede herhangi bir kütlenin karadelğe dönüşmesi halinde yarıçapının ne kadar olacağı kolayca hesaplanabilir ve evet formülü de vardır. Lütfen bu konuda eklediğim kaynağa göz atın.[1]

Kaynaklar

 1. Wikipedi TR. Schwarzschild Yarıçapı. Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2022. Alındığı Yer: Wikipedi TR | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Ayby
Öğrenciyim

Bir yıldızın çerçevesi, yeterince büyük bir kütleçekimine sahip olduğunda ve nükleer yakıtın tükendiğinde sonucunae geçer. Bu noktada, yıldızın dış katmanlarını kendi kütleçekimi üzerinde sıkıştırarak içe doğru hareket ettirir.

Yıldızın geçişi, uzayzamanının amaçları da bükülerek bir karadelik biçime neden olur. Karadelik oluşumu sırasında, yıldızın kütleçekimi o kadar güçlüdür ki, uzay-zamanı büyük ölçüde bükülür ve yerleşimi artar. Bu yerleştirme, uzay-zamanı büktüğü için her yöne doğru olmayan eşit ve gidişatın yönetici karadelik merkezinde sonsuz bir nokta, yani bir tek nokta oluşur. Bu nokta, karadelik merkezi olarak adlandırılan ve cezaevleri olarak "simgesi" ile ifade edilir.[1][1]

Yani, bir yıldızın çöken evi uzay-zamanı o kadar büker ki, karadelik merkez sonsuzları içeren bir nokta oluşur. Bu nedenle, karadeliklerin çok özel ve güçlü bir kütleçekim alanı vardır ve ışığı bile yakalayacak kadar güçlüdürler. Bu özellik nedeniyle karadelikler, çevrelerindeki maddeleri bile emebilirler ve bunu yutan karadelikler gibi görünebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazmıyordu. Bilimsel Makaleler. Alındığı Tarih: 20 Nisan 2023. Alındığı Yer: gercek bilim | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close