Puan Ver
1
Puan Ver

Karadeliğe karşıdan değil de tepeden bakarsak nasıl görürüz?

Daha iyi anlayabilmeniz için şöyle tasvir edeyim. Zihninizde, duvara dik bir şekilde yaslanmış bir tabak düşünün. Bu tabağa tam karşıdan bakınca yuvarlak şekilde görürüz. Tam tepeden bakınca da, diz bir çizgi hakkında görürüz. Karadeliği nasıl görürüz?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Bu çok güzel bir soru; ancak kelimelerle anlatması birazcık zor. O nedenle size Instagram üzerinden bu konuda paylaştığımız bir videoyu atayım, orada kendi gözlerinizle simülasyon sonuçlarını görebilirsiniz.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Instagram Bir karadeliğe yaklaşırken ve farklı açılardan bakarken neler görürüz, bunu gösteren bir simülasyon.

Karadelikleri herhangi bir yıldız olarak düşünebilirsin. Zaten karadeliklerin oluşma yollarından biri de yıldızların kendi içine çökmesidir. Temel fark aşırı büyük kütleleri olması nedeniyle ışığın bile karadelikten kaçamamasıdır.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. bilimgenç tubitak Karadelikler nasıl oluşur
Puan Ver
0
Puan Ver

karadelik bahsettiginiz gibi 2 boyutlu bi yapida degildir. tabak ornegindeki gibi olmasi icin karadeligin 2 boyutlu olmasi gerekir. fakat karadelikler gosterilen animasyonlardaki gibi degildir. hatta uzay-zamani oyle buker ki zaten arkasini ve onunu ayni anda goruyoruz gibi dusunebilirsiniz. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. karadelik nedir kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deniz, deniz olduğu için dalgalanır; ama çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.”
Ömer Hayyam
Geri Bildirim Gönder