Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Kara mizah ve yüksek ıq arasındaki korelasyon güvenilir mi?

Güvenilir mi yoksa taraflı bir bakış açısı mi var? Yüksek ıq'le kara mizah arasindaki korelasyon espiri anlayip gülme mi yoksa yapma becerisi arasındaki korelasyon mu? Sizinde ansilmazi zor kara mizah örnekleriniz var mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Viyana Tıp Üniversitesi'nde yapılan bir deneyde öncelikle katılımcılar IQ testlerine tabi tutuluyor, sonrasında kara mizah örneklerine verdikleri tepkiler gözlemleniyor. Burada ortaya çıkan bağlantıda daha yüksek IQ'lu kişilerin bu tür mizaha daha pozitif tepki verdikleri belirlenmiş. Yani taraflı bir bakış açısından söz edemeyiz.

Bununla beraber burada takdir ve takip edilen davranış biçimi; esprinin beklenmeyen yerden gelişini çözümleyebilme ve buna cevap verebilme yeteneği. Bu yeteğeni ele alırken de yüksek zeka, daha girift bağlantılar zincirlerinden çıkarımlar yapabilmenin bir parametresi olarak tespit edilmiş. Espriyi anlayıp gülmekle, espri yapmak arasında bir farktan söz edilmemiş, ikisi de bir bütünün parçaları olarak görülmüş.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrimağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüz biyolojisi, tüm biyolojik kavramları fiziksel ve kimyasal olarak açıklamayı hedeflemektedir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder