Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beray Ş.
Üye
2

Kara deliklerle uygun bir durum hazırlanması durumunda yada içine, yakınına gidilmesi durumunda zaman yolculuğu mümkün mü?

551 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Curious Person
curious

Bizleri bir kara deliğin yakınına götürebilecek bir uzay aracı bulunmuyor. Ancak bu küçük ayrıntıyı bir kenara bıraksak bile, bir kara deliği kullanarak geçmişe yolculuk yapmaya kalkışmak, yapacağınız en son şey olabilir.Bir kara delik, tipik olarak ölmekte olan bir yıldız kendi içine çöktüğünde oluşan son derece büyük kütleli bir nesne. Gezegenler ve yıldızlar gibi, kara deliklerin de etraflarında çekim alanları bulunuyor. Yerçekimi alanı, bizi Dünya'da tutan ve Dünya'nın Güneş etrafında dönmesini sağlayan kuvvet. Genel olarak, bir nesne ne kadar büyük bir kütleye sahipse, yerçekimi alanı da o kadar güçlü oluyor.

Uzay esnediğinde, zaman da esner. Büyük bir nesnenin yakınında bulunan bir saat, çok daha az kütleli bir nesnenin yakınında bulunan bir saatten daha yavaş çalışır. Bir kara deliğin yakınında ise bu durum çok daha aşırı uçlara taşınabilir.

Bu sayede kara delikler geleceğe yolculuk yapmak için kullanılabilir. Dünyanın geleceğine atlamak istiyorsanız, bir kara deliğin yakınında kısa bir uçuşun ardından Dünya'ya dönmeniz yeterlidir. Kara deliğin merkezine yeterince yaklaşırsanız, zamanınız yavaşlar, ancak olay ufkunu geçmediğiniz sürece yine de kaçabilmeniz mümkün olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmişe yolculuk konusunda ise işler gerçekten ilginçleşiyor. Bir karadelik, zamanı kendi üzerine sarabilecek kadar büker. Bu doğal bir zaman makinesi yaratır. Fizikçilerin kapalı zaman benzeri eğri dedikleri döngüye bir şekilde girebilseydiniz, kendinizi uzayda gelecekte başlayıp geçmişte biten bir yörüngede bulmanız mümkün olurdu.

Ancak bununla ilgili üç sorun bulunuyor. Birincisi, yalnızca kara deliğin geçmişine kadar yolculuk edebilirsiniz. Yani, kara delik dinozorlar öldükten sonra ortaya çıktıysa, dinozorları görecek kadar geriye gidemezsiniz.

İkincisi, döngüye girmek için muhtemelen olay ufkunu geçmeniz gerekecek. Bu, geçmişte belirli bir zamanda döngüden çıkmak için olay ufkundan çıkmanız gerektiği anlamına gelir. Yani bu döngüden çıkmak için, imkansız olduğundan oldukça emin olduğumuz bir şekilde ışıktan daha hızlı hareket etmeniz gerekir.

Üçüncüsü ve muhtemelen en kötüsü, siz ve geminiz “spagettileşme” olarak tanımlanan bir olay yaşayacak. Ne yazık ki bu olay adının andırdığı kadar iyi bir şey değil. Olay ufkunu geçerken bir spagetti çubuğu gibi gerileceksiniz. Hatta, muhtemelen o kadar ince gerilirsiniz ki, boşlukta spiral çizen bir atom dizisi olursunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle, kara deliklerin zamanı bükme özellikleri hakkında düşünmek eğlenceli olsa da, yakın gelecekte dinozorları ziyaret etmenin hayal dünyasında kalması gerekecek.[1]

Aynı zamanda Celal Şengör tarafından şöyle bir cevap vardır(linkten bakabilirsin:https://youtu.be/jPHY7jvWQEI

Kaynaklar

 1. C. Online. Kara Delikler, Doğal Bir Zaman Makinesi Gibi Çalışabilir Mi? Onlar Sayesinde Zamanda Yolculuk Yapabilir Miyiz?. (10 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2023. Alındığı Yer: CHIP Online | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close