Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Kara deliklerin yuttuğu gezegenler, uydular hepsi nereye gidiyor?

902 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
211K UP
Astronomi meraklısı

Evren, farklı kara delik türlerinden oluşan, geniş bir hayvanat bahçesi gibidir. Kara delikler çok farklı boyutlarda olabilirler ve tıpkı atomlardaki elektronların veya protonların sebep olduğu yükler gibi, kara delikler de farklı yüklere sahip olabilirler. Hatta bazı kara delikler, kendi etraflarında dönmektedir. Bu yazımızla ilgili olan iki tür kara delik vardır: İlki dönmez, elektriksel olarak nötrdür (yani pozitif ya da negatif yüklü değildir) ve Güneş'imiz kadar kütleye sahiptir. İkinci tip, Güneşimizin kütlesinden milyonlarca, hatta milyarlarca kat daha büyük bir kütleye sahip olan süper kütleli kara deliklerdir.

Bu iki kara delik türü arasındaki kütle farkının yanı sıra onları farklı kılan, merkezlerinden "olay ufkuna" olan uzaklıktır. Bu, radyal mesafe adı verilen bir ölçüdür. Bir kara deliğin olay ufku, geri dönüşü olmayan noktadır. Bu noktadan geçen her şey, kara delik tarafından yutulacak ve bilinen evrenimizden sonsuza dek yok olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
179K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

[1] Karadeliklerin yuttuğu her şey kütlesini artıracak şekilde karadeliğe hapsolur. Karadeliklerin ısısını incelediğimizde ki bu dışarıya bir şey yaymadıkları için (kızılötesi ışıma, radyo dalgası, gama ışıması v.b.) çok zordur. Fakat ısısı için bize veri sağlayan Hawking Işıması söz konusudur. Bu durum parçacığın kendisi karadeliğe düşerken, sanal parçacığının veya sanal parçacık düşerken, parçacığın kendisinin kurtulmasıdır. Bu ışıma (radyasyon) ile kaçan parçacıklardan veri elde etmek mümkündür.

Şimdiye kadar yapılan tahmin ve gözlemlerden elde edilen verilere göre, karadeliğin ısısı kütlesi ile ters orantılıdır. Süper kütleli karadelikler mutlak sıcaklığa yakınken, çok küçük karadeliklerde 100 Kelvin'in üzerine çıkabilir ki bu bile çok soğuktur (-1730).

Tüm Reklamları Kapat

Karadeliğin ısısı konusuna girmemin nedeni; yüksek kütleli cisimler örneğin; yıldızlarda merkezlerinde belli bir basınç ve sıcaklığa ulaştıklarında füzyon (hidrojen atomlarının kaynaşması ile ortaya çıkan enerji) meydana gelir ve anlaşılan o ki karadeliklerde bu gerçekleşmiyor. Buradan bir sonuca varmak mümkün. Karadelikler olay ufku esansında tüm atomların yapısını da bozarak tam bir tekillik haline bürünüyorlar. Artık bu noktada uzay-zaman ve maddeden bahsetmek imkansızlaşıyor.

Kaynaklar

 1. Gökhan Atmaca. Hawking Işıması Ve Bir Karadeliğin Sıcaklığı - Kbt Bilim Sitesi. (8 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 1 Nisan 2023. Alındığı Yer: KBT Bilim Sitesi | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mehmet Kaan Tuncay
Öğrenciyim

Aslında hiçbir yere gitmiyor hala orda ama karadeliğin içinde yani aslında karadeliği bir canavar gibi düşünebilirsin. O gezegenler sadece bir yemek ve karadelikte onu yutuyor aslında bu kadar basit.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Meraklı Adam
Meraklı Adam
1,078 UP
Okur ve öğrenci

Evrende milyonlarca karadelik vardır,bunu biliyoruz .Eğer ki Einstein'ın da düşündüğü doğru ise,yani karadelikler bir solucan deliği ise başka bir evrene gidecek, eğer ki ıssız bir hapishane ise içine giren cisim karadeliğin içinde hapsolup içinde parçalanana kadar orada kalacak, sonrasında ise minik minik minnacık parçaları sonsuz evrende sürüklenecektir

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap

Bana göre zaman,kütle çekimi,ışık hızı yazımda yarım bırakıp eklemediğim düşünceme göre

çünkü karadeliklerin uzayı ne kadar büktüğü ve büyüklüklüklerine göre bu büküm oranı artıyormu yada sabitmi bilmediğim için eklemedim

Tüm Reklamları Kapat

karadelikler cisimlerin ışık hızını geçemeyeceği ilkesiyle tamamen ilintili olduğu için belli bir büyüklük sınırları olmalı bu bir keşif olur çünkü bunu söylüyen bir iddia yok

bu sebepden de o sınırda yuttukları meteryal karaelik kütlesine eklenmeden uzaya geri dönmeli bu sınırda olay ufkunda madde tamamen enerjiye dönüşüyor olmalı maddeyi dışarı atması ise her yönden olabileceği gibi sadece kutuplardanda olabilir.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close