Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kara delikler oluştuktan sonra neye dönüşür?

434 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Turan Zeybek
Öğrenciyim

Karadelikler ışığı bile çekebildiği için karadelikler icin "süperyiyici" gibi bir algı var.Evet karadelikler ışığı bile çekebilir ama karadeliklerin kütle kaybettiği "Hawking ışıması" denilen bir olay da var.

Bu olguda olay ufkuna gelen bir parçacık(genelde sanal parçacıklar örnekte kullanılır.) olay ufkunda madde-antimadde olarak ayrılır ve bunlardan biri karadeliğin içine düşer.Düşen parçacığın eşi karadelikten uzaklaşır.Karadeliğe düşen parçacık ise karadeliğe önceden düşen diğer zıt/anti parçacığıyla annihilasyon gerçekleştirip imha olur.Sonuçta karadeliğin kütlesi gıdım gıdım,azar azar azalır.Bu kütle kaybı az olduğu için karadeliğin ömrunün son bulması(çok kullanılan tabirle "buharlaşması")için uzun bir zaman(hele hele evrensel ölçekte uzun bir zaman) gerekiyor.[1]

Sorunuzu tam olarak anlayamadım bu şekilde yardımcı olmaya çalıştım.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimidir.

Kaynaklar

 1. ytumbk.com. Hawking Radyasyonu – Ytü Mbk. Alındığı Tarih: 3 Eylül 2022. Alındığı Yer: ytumbk.com | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kayra Kurtuluş
Bu konuya çokça merakım var.

Kara Delikler parçacık şeklinde da olsa yavaşça kütle kaybı verirler ve eninde sonunda buharlaşırlar. Evet kütle kaybederler dedim çünkü Hawking Radyasyonu adı verilen bu radyasyona göre Kara Delik'ler parçacık ışırlar.

Ancak süper kütleli bir Kara Delik'in şuanlık sıcaklığı Kozmik Mikrodalga'nın sıcaklığından daha küçük olduğu için emilen kütle, salınan kütleden daha fazladır ve kütle kaybı (buharlaşma) gerçekleşmez.

Bir gün Kozmik Mikrodalga'nın sıcaklığı yukarıda bahsettiğimiz süper kütleli Kara Delik'in sıcaklığının altına düşerse Kara Delik buharlaşma evresine geçecektir. Fakat maalesef bu evreye geçişten sonra bile Kara Delik'in buharlaşması yaklaşık 1080 ya da 10100 yıl alacaktır. [1](Evrenin yaşı olan 13,82 Milyar yıl ya da ortalama 1012 yıla kıyasla devasa bir sayı.)

Tüm Reklamları Kapat

Böyle bir senaryo yüksek ihtimalle Evren eğer sonsuza kadar genişlerse görülebilir. Soğuma sonu gerçekse herhalde asla böyle bir şeyi gözlemleyemeyeceğiz.

Kaynaklar

 1. S. Hawking. (2013). Zamanın Kısa Tarihi. Yayınevi: Alfa Basım Yayım.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close