Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Musa Beyy
Üye
1

Kara delikler ışık fotonlarını nasıl daha fazla hızlandırmıyor?

Işık fotonlarına karşı bir kuvvet uygulandığında hızı düşüyor. Ama karşı değil de aynı yönlü bir kuvvet uygularsak? Yani örneğin kara delikler ışık fotonlarını bile çekiyor, bu fotonların bu tarz çekimlerde hızının artmasını engelleyen sebep nedir?
372 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Gökhan Polat
Gökhan Polat
116K UP
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Öncelikle karadeligin ışığı nasıl çektiğine değinelim.

Işık uzay zaman dokusu üstünde yayılır yani uzay zaman dokusu üzerinde haraket eder karadelikler ise uzay zaman dokusunu büker bu bükme ile uzay zaman dokusu karadelige doğru eğilmiş olur ve giderek tekillik noktasına gider ışıkta bu yolu izler yani karadelikler ışığın gittiği yolu büküyor tam anlamıyla ışığı değil

Tüm Reklamları Kapat

Neden hızlandırmayacak sorusunun cevabına gelirsek ışık üzerine hızlandırıcı veya yavaşlatıcı bir etki etmediği tek yönüne etki ettiği için ışık hızına yavaşlıyor veya hızlanıyor diyemezdik, ışık hızı bizim sınır hızımızdır ve evrenin kendisi harici evrendeki bilinen hiçbir şey ışık hızını geçemez

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İrem Erdemoğlu
Fizik seviyorum.

Elimizdeki bilimsel verilerle evren hakkındaki şu anki bilgilerimiz, ışık hızının, yani vakum içinde ışığın hızının evrendeki en yüksek hız olduğuna dayanıyor. Bu, Albert Einstein’ın Özel Görelilik Teorisi’nin temel prensiplerinden biridir. Kara delikler bile olsa, ışık hızını aşabilecek hiçbir şey yoktur. Işık da ışık hızını aşamaz.

Kara deliklerin çekim kuvveti çok güçlüdür ve bu, ışığın bile kaçamayacağı bir noktaya kadar onları çeker. Ancak, bu çekim, ışığın hızını artırmaz; sadece yönünü değiştirir ve sonunda ışığın kara deliğin içine düşmesine neden olur. Bu yüzden kara delikler, ışık fotonlarını hızlandırmaz veya yavaşlatmaz, sadece onları yuttuğu için görünmez hale getirir.

Tüm Reklamları Kapat

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close