Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Doğa İdil Aydın
Üye
1

Kafein baş ağrısını tetikler mi yoksa azaltır mı?

Çağrı Mert, Evrim Ağacı'nın "İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir Mi?" adlı videosunda kafeinin migreni tetikleyebileceğini söyledi ancak ben ne zaman başım ağrısa bir fincan kahve içerim ve iyi gelir. Burada önemli olan kafeinin dozu mu ve neden az miktarda kafein baş ağrısına iyi gelirken çok miktarda kafein ağrıyı arttırıyor?
1,702 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emircan Hakverdioğlu
araştırmacı

Kafein, baş ağrısı tedavisinde sıklıkla kullanılan bir bileşendir. Kafeinin, baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için etkili olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, kafeinin beyin kan damarlarını daraltabilmesi ve ağrıyı hafifleten etkili bir ağrı kesici olan adenosin reseptörlerini bloke edebilmesidir.

Ancak, bazı kişilerde kafein tüketimi baş ağrısına neden olabilir. Bu durum, kafein yoksunluğu ile ilişkili olabilir veya bazı kişilerin kafeine karşı hassasiyeti olabilir. Ayrıca, aşırı kafein tüketimi de baş ağrısı nedeni olabilir.

Özetle, kafein bazı insanlarda baş ağrısını hafifletirken, diğerlerinde baş ağrısına neden olabilir veya mevcut baş ağrısını şiddetlendirebilir. Kişinin kafein toleransı ve duyarlılığına bağlı olarak, kafeinin baş ağrısı üzerindeki etkisi değişebilir.

Tüm Reklamları Kapat

102 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Kafein, baş ağrısını hem tetikleyebilir hem de azaltabilir. Az miktarda kafein migren semptomlarından sizi kurtarabileceği bilinmektedir. Hatta kafein migren tedavisine ek olarak da kullanılabilir . Kafein ayrıca, adenozin denilen reseptörlerin faaliyetini engeller ve beyin damarlarını daraltır. Bu özellik de baş ağrısının azalmasına yardımcı olur . Ancak, eğer kafein miktarı abartılırsa bir süre sonra sizi rahatsız edecek başağrılarının sebebi olacaktır. Araştırmalara göre günlük 2-3 fincan kahveyi geçmememek şartıyla kafein başağrılarını azaltmakta işe yarayabilir .

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Kafein Baş Ağrısını Tetikler Mi Yoksa Azaltır Mı? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 7 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Prof. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar. Kafein Ve Migren - Prof. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar. (25 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 7 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Prof. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar | Arşiv Bağlantısı
 3. yenihuzurtipmerkezi. Baş Ağrisini Tetikleyen 8 Besin – Yeni Huzur Tıp Merkezi. Alındığı Tarih: 7 Mayıs 2023. Alındığı Yer: yenihuzurtipmerkezi | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close