Puan Ver
0
Puan Ver

Kadınlarda kızlık zarının bozulmasını ''namus'' olarak nitelendirmek nerede nasıl başladı?

Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Ve bu yüzyıllardır böyle ancak kızlık zarının mikropların oraya girmesini önlüyor olmasıyla var olmasına rağmen neden bu kadar önemli kılınmış? Neden buna ''namus'' kavramı eklenmiş.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında bu durumun birçok sebebi vardır fakat en önemli sebebi bekareti bozulmuş kadının kaç kişiyle ve kaç kez ilişkiye girmiş olmasının bilinmemezliğinden kaynaklanan güvensizliktir . Yani bakire bir kadınla evlenmek insanlarda güven duygusunun oluşmasına sebep olurken kuşku doğuran bekaret bozulması ahlaksızlık olarak nitelendirilmektedir ve bu gayet tabii bir psikolojik güdüdür . Özetleyecek olursak ilk kez namus kavramının hymen ( kızlık zarı ) ile ilişkilendirilmesi psikolojik bir rahatlamanın garantilenmesi hususunda önem arz etmiş olup bütünlüğün bozulması namussuzluk yönünde bir şüphenin doğmasına sebep olmuştur.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. evrim ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın bir gün yok olacağı gerçeği ile yüzleşmek zorundayız. Asıl soru şu: Bu, ne zaman olacak?”
Richard Leakey
Geri Bildirim Gönder