Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Homo Erectus
Homo Erectus
1,178 UP
Üye
2

Kadınlar erkeklerden daha az mı kıla sahip? Neden?

1,056 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Endokrin sistemi alanında araştırmacı

Evet öyle. Androjenik (erkeksel) hormon bozukluğu olan kadınlarda daha çok kıl görülmesinin sebebi de bu. Erkeklerde kadınlara göre androjenik kıllar daha çok (göğüs, sakal, üst bacak). Bazı erkeklerde daha az bazı kadınlarda daha çok kıl olmasının sebebi hormonlardan daha önemli olarak genetiktir. Testosteron ve dht insan genine göre kıllar üzerine farklı davranır. Bir erkek bir kadında aynı oranda hormonlar bulunmasına rağmen kadın erkekten daha kıllı olabildiği gibi erkek de daha kıllı olabilir. Ki durum genelde birincisi değildir çünkü kadınlarda çok daha az androjen bulunur. Bir kadın bir erkekle kıllar üzerine aynı gen işleyişine sahip olsa da az androjenden dolayı her zaman daha kılsız olacaktır. [1]

103 görüntülenme

Kaynaklar

 1. B. H. Miranda, et al. (2018). Androgens Trigger Different Growth Responses In Genetically Identical Human Hair Follicles In Organ Culture That Reflect Their Epigenetic Diversity In Life. The FASEB Journal, sf: 795. doi: 10.1096/fj.201700260RR. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Felsefe ve Sosyoloji ile ilgilenen bir genç.
Orijinal Soru: Neden kadınların kılı az erkeklerin kılı çok?

Merhabalar;

Bunun en büyük sebebi hormanlar kadınların östrojen erkeklerin ise testestoron ve bu hormon biz erkekleri daha kıllı yapıyor;

Erkeklik hormonlarının aşırı oranda artış göstermesiyle birlikte erkeklerde kıllanma meydana gelir. Yani bu durumda tüy olarak bulunan pek çok farklı bir yapı zaman içerisinde sertleşerek kıllanmaya dönüşür. Androjenler İnce, kütük ve zayıf olan tüyleri zaman içerisinde uzun ve sert kıl hale gelmesine sebep olur.[1]

Tüm Reklamları Kapat

aynı zamanda erkeklerin neden sakalı olup erkelerin olmaması ile ilgili sorununda cevabını vermiş oluyoruz.[1]

Kaynaklar

 1. B. Kahveci. Neden Erkeklerin Sakalı Varken Kadınların Yok?. (26 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 9 Şubat 2023. Alındığı Yer: Arkeofili | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close