Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Jüpiter gaz gezegeni ise bulut gibi midir?

Teoride de olsa gezegen, bulut gibi midir? Yani bulutlar gibi içinden geçilebilir mi? Ayrıca bulut gibiyse neden ona gezegen diyoruz?
447 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Jüpiter gaz bir gezegen, evet. Tamamen gazdan oluşuyor.

Ama bulut gibi değil. Jüpiter, o kadar fazla gazın bir araya gelmesinden oluşuyor ki devasa bir kütleçekim etkisi yaratıyor. Hem çevresine hem de kendisine. Yani gazlar sıkıştırılabildiği ve Jüpiter'in merkezinde de çok fazla gaz sıkışmış durumda olduğu için gezegenin merkezi, kendi dış katmanlarındaki gazlara kütleçekimi uyguluyor ve bu şekilde gezegen, dışarıdan görünen küresel şekli ediniyor.

Bulut dediğiniz yapıyı hafif bir esinti ile bile dağıtabilirsiniz. Bulutların içinde bir kütleçekimi, bir basınç hatta bir merkez yok. Jüpiter böyle bir yapı değil. Jüpiter'in içinden geçemezsiniz çünkü merkezinde, bizim bildiğimiz hiç bir canlı türünün ya da insan üretimi aracın dayanamayacağı seviyede sıcaklık ve basınç var. Hatta bildiğim kadarı ile merkezde katı bir çekirdeğin olduğu da söyleniyor ama bu bir hipotez sanırım. Kesin bilgi değil. Ama merkezde onbinlerce derece sıcaklığın olduğu biliniyor.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle Jüpiter bulutumsu bir yapı değil. Yıldızımsı bir yapı. Kütlesi daha büyük olsaydı dış katmanların merkeze uyguladığı basınç nükleer aktiviteyi tetikleyebilirdi ve Jüpiter Güneş benzeri bir yıldız olurdu. Ve biz de belki de Güneş'in çevresinde değil Jüpiterin çevresinde dönen bir gezegen olurduk.

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emirhan Kurtak
Kitaplar ve araştırmalardan konuya hakimim

Aslında daha çok hidrojen karbondioksit gaz toz ve bulutsu bir yapıya fırtınalar oluşturuyor. Ve bir katı yüzeyi yok. Mesela Jüpiter de bir cismin üzerinde zıplamaya kalkarsanız oradaki fırtına ve bulutsu yapı yüzünden bir kaç karış yukarı çıkardınız.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close