Puan Ver
0
Puan Ver

İyi günler, corona virüsün tanımlanması için gerekli yöntemler nelerdir?

Corona virüsün tanımlanması için kitler mevcut fakat benim sorum raman veya ftır spektroskopileri ile ölçümleri yapılıp tanımlanması gerçeklenebiliyor mu? Çünkü, bildiğim kadarıyla bir çok virüs için raman analizi yapılabliyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Bahsettiğiniz yöntemler daha çok akademik çalışmalar ve araştırmalar için kullanılan yöntemler. Virüsün klinik tanısından ziyade taksonomik olarak suşları (aynı türün farklı genetik varyasyonlarını) belirlemek için kullanılıyor. Hastanelerde klinik tanı yöntemleri için daha pratik olan RT-PCR ve ELISA kullanılıyor. Bunların ana amacı kandaki viral RNA'yı tespit etmek ve virüse karşı oluşan özgül bağışıklığı görmek.

Teşekkür (2)
4

Kaynaklar

  1. WHO Kaynaklar kısmından bakabilirsiniz.
  2. Evrim Ağacı "Teşhis Yöntemleri" başlığı altında görebilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yarım bilgi, cehaletten kötüdür.”
Thomas B. Macaulay
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder