Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

İtalya duvar kertenkelesi deneyi - dna'ları mı değişiyor yoksa adaptasyon mu geçiriyor?

Merhaba arkadaşlar. Aşağıda ki makale de kertenkelelerin dnalarının değiştiğini anladım. Ama bir video izlemiştim ve orada kertenkelelerin dnalarının değişmediği sadece adaptasyon geçirdiğini söylemişlerdi. Bu konuda daha yeniyim. Eğer yanlış bir şey söylersem kusura bakmayın. Öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

1
102 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle adaptasyon, doğal doğal seçilim mekanizması ile olan evrimsel değişim demektir. Çeşitlilik mekanizmaları ile oluşan çeşitlilikte çevresine göre kimisi daha avantajlıdır. Avantajlı olanlar yani ortama daha uyumlu olanlar daha kolay hayatta kalıp genlerini daha çok aktarır. Uyumlu olanlar daha çok üreyip diğerleri elenince poülasyonda nesiller geçtikçe Uyumlu özellikler daha sık görünür. Yani evrim yaşanır. Bu evrimsel değişim sayesinde ortama uyumlu (adaptif) özellikler arttığı için doğal seçilim ile olan evrimsel değişimlere de adaptasyon denir. Yani her adaptasyon, evrimsel bir değişimdir.

Yani adaptasyon diyerek evrimsel bir değişim olduğunu zaten kabul ediyorlar aslında. DNA'larının hiç değişmediğini söyleyen kişilerin hiçbir kaynak göstermemesi de işin ilginci zaten. "Evrimciler DNA'larına bakmış ve değişmediğini görmüş." Hangi makale olduğunu söyleyemeseler de Bahsettikleri makaleyi buraya tıklayıp görebilirsiniz. Aynı makalede Filogenetik analiz yapılmış ve filogenetik ağaç yani "Evrim Ağacı" çıkartılmış. Figür 5'te. Onu da şuraya tıklayıp görebilirsiniz. Filogenetik analiz değişen genlere bakılarak yapılır. Genler değişmemişse, DNA'lar aynı ise veya evrim olmamışsa yapamazsınız. Yani makaleye bakınca her şey ortaya çıkıyor aslında. Yapılan analizler genlerin değiştiğini ve evrimi çok net bir şekilde gösteriyor.

Onların yanlış anladığı nokta ise şurası: Makalede filogenetik ağacını vermeden önce bunlar bizim ilk başta aldığımız kertenkele soyu mu yoksa başka kertenkeleler mi diye kontrol etmişler ve aynı soy hattı olduğunu göstermişler. Evrim karşıtları ise bunu "genleri aynı, hiç değişmemiş" olarak anlamış ve böyle sunmaya çalışmış. Soy hattı aynı ama kertenkeleler birbiri ile aynı değil. İzlediğiniz videodaki argümanlar Evrim Ağacı tarafından bir bir incelenmişti. Detaylı bilgi için "Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!" videosunu izleyebilirsiniz. Sizin sorduğunuz kısım da şu saniyede başlıyor.

Başta söz ettiğim üzere adaptasyonun da evrimin bir türü olduğunu anladığımıza göre makalenin başlığına da bakabiliriz. Makalenin başlığı "Farklı Bir Diyet Kaynağının Kullanılmasıyla İlişkili Morfoloji ve Performansta Hızlı Büyük Ölçekli Evrimsel Farklılaşma" Yani aslında başlık bile yetiyor.

Yani adaptasyon da oluyor. Adaptasyon evrim olduğu için evrim de oluyor. DNA'lar/genler de değişiyor. Bunlar birbirine karşı şeyler değil. Tam tersi, bağlantılı kavramlar.

167 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A. Herrel, et al. (2008). Rapid Large-Scale Evolutionary Divergence In Morphology And Performance Associated With Exploitation Of A Different Dietary Resource. PNAS, sf: 4792-4795. doi: 10.1073/pnas.0711998105. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın