Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İtalya duvar kertenkelesi deneyi - DNA'ları mı değişiyor yoksa adaptasyon mu geçiriyor?

Merhaba arkadaşlar.Aşağıda ki makale de Kertenkelelerin DNAlarının değiştiğini anladım.Ama bir video izlemiştim ve orada kertenkelelerin DNAlarının değişmediği sadece adaptasyon geçirdiğini söylemişlerdi.Bu konuda daha yeniyim.Eğer yanlış bir şey söylersem kusura bakmayın.Öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz?
576 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
902K UP
Öğrenci-Okur

Öncelikle adaptasyon, doğal doğal seçilim mekanizması ile olan evrimsel değişim demektir. Çeşitlilik mekanizmaları ile oluşan çeşitlilikte çevresine göre kimisi daha avantajlıdır. Avantajlı olanlar yani ortama daha uyumlu olanlar daha kolay hayatta kalıp genlerini daha çok aktarır. Uyumlu olanlar daha çok üreyip diğerleri elenince poülasyonda nesiller geçtikçe Uyumlu özellikler daha sık görünür. Yani evrim yaşanır. Bu evrimsel değişim sayesinde ortama uyumlu (adaptif) özellikler arttığı için doğal seçilim ile olan evrimsel değişimlere de adaptasyon denir. Yani her adaptasyon, evrimsel bir değişimdir.

Yani adaptasyon diyerek evrimsel bir değişim olduğunu zaten kabul ediyorlar aslında. DNA'larının hiç değişmediğini söyleyen kişilerin hiçbir kaynak göstermemesi de işin ilginci zaten. "Evrimciler DNA'larına bakmış ve değişmediğini görmüş." Hangi makale olduğunu söyleyemeseler de Bahsettikleri makaleyi buraya tıklayıp görebilirsiniz. Aynı makalede Filogenetik analiz yapılmış ve filogenetik ağaç yani "Evrim Ağacı" çıkartılmış. Figür 5'te. Onu da şuraya tıklayıp görebilirsiniz. Filogenetik analiz değişen genlere bakılarak yapılır. Genler değişmemişse, DNA'lar aynı ise veya evrim olmamışsa yapamazsınız. Yani makaleye bakınca her şey ortaya çıkıyor aslında. Yapılan analizler genlerin değiştiğini ve evrimi çok net bir şekilde gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Onların yanlış anladığı nokta ise şurası: Makalede filogenetik ağacını vermeden önce bunlar bizim ilk başta aldığımız kertenkele soyu mu yoksa başka kertenkeleler mi diye kontrol etmişler ve aynı soy hattı olduğunu göstermişler. Evrim karşıtları ise bunu "genleri aynı, hiç değişmemiş" olarak anlamış ve böyle sunmaya çalışmış. Soy hattı aynı ama kertenkeleler birbiri ile aynı değil. İzlediğiniz videodaki argümanlar Evrim Ağacı tarafından bir bir incelenmişti. Detaylı bilgi için "Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!" videosunu izleyebilirsiniz. Sizin sorduğunuz kısım da şu saniyede başlıyor.

Başta söz ettiğim üzere adaptasyonun da evrimin bir türü olduğunu anladığımıza göre makalenin başlığına da bakabiliriz. Makalenin başlığı "Farklı Bir Diyet Kaynağının Kullanılmasıyla İlişkili Morfoloji ve Performansta Hızlı Büyük Ölçekli Evrimsel Farklılaşma" Yani aslında başlık bile yetiyor.

Yani adaptasyon da oluyor. Adaptasyon evrim olduğu için evrim de oluyor. DNA'lar/genler de değişiyor. Bunlar birbirine karşı şeyler değil. Tam tersi, bağlantılı kavramlar.

218 görüntülenme

Kaynaklar

  1. A. Herrel, et al. (2008). Rapid Large-Scale Evolutionary Divergence In Morphology And Performance Associated With Exploitation Of A Different Dietary Resource. PNAS, sf: 4792-4795. doi: 10.1073/pnas.0711998105. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close