Puan Ver
2
Puan Ver

İstanbul'da gerçekten büyük bir deprem olacak mı?

Eğer olacaksa ne kadar büyük bir deprem olacak?

2
Anonim 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Büyük İstanbul depreminin olacağını bir çok deprem bilimci ifade etmektedir. Ancak depremin hangi tarihte ve hangi büyüklükte olacağını kesin olarak kimse bilemez. Kuzey Anadolu Fayı, sağ yanal atılımlı faydır. Arap levhasının güneyden Anadolu levhasını sıkıştırması sonucu, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) batıya doğru hareket etmekte ve depremler meydana gelmektedir. Kabaca KAF hattı, Van gölünden başlar ve Saroz  körfezi'nde sona erer. KAF hattı tek bir faydan oluşmaz, birçok fay zonundan oluşur. Deprem bilimciler (sismolog) son yıllarda İstanbul depreminin olacağını söylemesinin başlıca sebepleri vardır. Bu sebeplerin en önemlisi, KAF hattının doğudan başlayarak batıya doğru olan depremleri meydana getirmesidir. En son Düzce ve İzmit'te 1999 yılında meydana gelen depremle bu fay kırılmıştır. Ancak Marmara Denizi'nin kuzeyinde ya da İstanbul'un güneyinde  KAF hattının devamı olan fay henüz kırılmamış olup, uzmanlar bu fayın kırılacağını ifade etmektedirler. Aşağıya 1939 yılından başlayıp 1999 yılına kadar KAF hattında meydana gelen depremleri yazıyorum.

 • 1939 Erzincan: 8.3         
 • 1942 Niksar-Erbaa: 6.9
 • 1943 Tosya-Ladik: 7.7
 • 1944 Bolu-Gerede: 7.5
 • 1949 Karlıova: 7.9
 • 1951 Kurşunlu: 6.8
 • 1957 Bolu- Abant: 6.8
 • 1966 Varto: 6.6
 • 1967 Bolu- Mudurnu: 7.0
 • 1971 Bingöl: 6.8
 • 1992 Erzincan: 7.0
 • 1999 İzmit: 7.4
 • 1999: Düzce 7.2

KAF hattında, batıdan doğuya doğru depremler meydana gelmiştir. Uzmanlar, Marmara Denizi'ndeki fayın kırılmadığını ve sürekli gerildiğini söylemektedirler. Bu durumu bir yay'a benzetebiliriz. Yayı sürekli gerdirdiğimizde yay'da bir enerji birikmesi meydana gelir. Yay'ı bıraktığımızda bu enerji açığa çıkar. KAF  ve San Andreas fayı benzer özellikler gösterdiği için, ABD'li sismologlar tarafından da incelenmektedir.

Favorilerime Ekle
6

Sismologlar, olası İstanbul depreminin büyüklüğü ile ilgili çeşitli tahminlerde bulunmuşlardır. Genel kanı ise 7'nin üzerindedir. Özellikle medya tarafından yanlış ifade edilen kavram yanılgıları vardır. Genellikle büyüklük ve şiddet birbirine karıştırılsa da, ikisi farklı kavramlardır. Depremin büyüklüğü, kırılan yüzeyin büyüklüğünü ve bunun sonucunda açığa çıkan enerjiyi ifade eder. Depremin şiddeti ise, depremin meydana geldiği bölgenin jeolojik özelliğine göre değişir. Örneğin alüvyon bir temel ile kuvarsitten müteşekkil bir arazide depremin etkisi farklı hissedilecektir. Çünkü deprem dalgaları, sertliğinden dolayı kuvarsitten daha hızlı geçerler. Alüvyon arazide ise tam tersi olur. Diğer hususlar ise binaların sağlamlığı, yol, tünel, köprü vb. yapıların durumu da depremin şiddetini etkiler. Örneğin İstanbul ve Tokyo'da 7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini varsayalım. Depremin büyüklüğü aynı olsa da şiddet farklı olacaktır. Çünkü Tokyo'daki şehir altyapısı depreme hazırlıklı olduğu için bu durumdan daha az etkilenirken, Türkiye'de ise tam tersi bir durum yaşanacaktır.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün hazırlamış olduğu 'İstanbul Risk Haritası' adlı haritaya göre İstanbul'da 4 deprem bölgesi vardır. Depremin tehlikesi güneyden kuzeye doğru azalmaktadır. Uzmanlar, deprem meydana geldiğinde en büyük yıkımın İstanbul'un güneyinde meydana geleceğini ifade etmektedirler.Bu durumun sebebi hem fay hattına yakınlığı, zemin özellikleri, nüfus fazlalığı, binaların durumu vb. özellikler bu durumun başlıca sebepleridir.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret edemeyen, yeni okyanuslar keşfedemez.”
Andre Gide
Geri Bildirim Gönder