Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
2

İstanbul sözleşmesi işe yarıyor muydu?

Neden kaldırıldı?
187 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Meryem Nur Çam

bu soruyu tamamen Türkiye için cevaplayacağım, başka ülkeleri karıştırmayacağım ve Türkiye şartlarında cevap vereceğim.

Bu Reklamı Kapat

Türkiye 11 mayıs 2011 yılında imzaladığı, 14 Mart 2012 de onayladığı, 1 Ağustos 2014 de yürürlüğe soktuğu İstanbul sözleşmesinden bu yana her yıl kadın cinayetlerinin arttığı doğrudur. ama bunu İstanbul Sözleşmesi işe yaramıyordu diye yorumlamak tamamen yanlış bir düşünce olur. bunu fakirliğe, eğitimsizliğe yada hukukun azalmasına bağlayabiliriz. Türkiye'nin özellikle Doğu bölgelerinde, cinsiyet eşitsizlikleri Batı bölgelere göre daha fazla, kadınlar daha fazla eziliyor, polis ve hakimlerde kadınların aleyhine karar alabiliyor. Hacettepe Üniversitesi'nin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın desteği ile 2014 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye'de kadınların %36'sı eşleri tarafından fiziksel, %44 duygusal şiddete maruz kalıyor. sosyal anlamda, eğitim anlamında ve hukuksal olarak bazı şeylerin değişmesi gerek.

İstanbul Sözleşmesi ne işe yarıyordu? İstanbul sözleşmesi kanunlara mağdurların yanında olacak maddeler ekliyordu. hukukçu değilim hukuktan çok anlamamda ama hukukçularla konuştuğum kadarıyla şunu iyi bilirim ki, İstanbul sözleşmesinin, mağdur eden kişiye soruşturma açılmasında, mağdur olan kişiye karşı tedbir alınmasını ve koruma sağlanılmasını kolaylaştırır, işlem yapmayı kolaylaştırır. mahkemede ve mahkeme öncesinde mağdur olanı koruyabilmek için bir sığınak desek yanlış olmaz. bir çok dava ve kadın bu sözleşme sayesinde erken korumaya alınabildi, ama her yere ulaşıp bütün davaları doğru bir şekilde bitmesine sebep olmadı, hukukta düzeltilmesi gereken çok şey var. 1 anlaşma her şeyi düzeltemez zaten.

Bu Reklamı Kapat

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDEN KALDIRILDI VE SONUÇLARI NELER OLACAK?

öncelikle şunu belirteyim ki buraya yazacaklarım siyasi amaçlı değildir tamamen soruya göre bir cevap vereceğim hiç kimseyi kötülemek haddime değildir. Türkiye başkanı RTE bu sözleşmeyi kaldırdıktan sonra bir açıklama yapmadı. Ak parti içerisinde de bu sözleşmeyi destekleyenler de vardı, fes edilmesini isteyenler de vardı. fes edilmesini isteyenlerin genel düşüncesi aile yapısını bozduğunu, LGBT desteklemek ve meşrulaştırmak, boşanmaları arttırdığı, geleneklere aykırı olduğu yönünde.

bu iddaaların yanlış olduğundan bahsetmek istiyorum, İstanbul Sözleşmesi cinsel kimlikten ötürü oluşabilecek ayrımcılıkları önlemek üzerinedir bu LGBT'yi meşrulaştırmak demek değildir ki LGBT'yi meşrulaştırmakta ta yanlış bir şey değildir, bir insanın eşcinsel olması onu zararlı yada ahlaksız biri yapmaz ama bir insan sırf eşcinsel diye dışlamak toplumsal olarak huzursuzluk yaratır. İstanbul Sözleşmesi kimsenin mağdur olmaması için var olan bir sözleşmedir, şiddet uygulamayan kimsenin rahatsız olmasına gerek yoktur.

bunun sonuçları ülke içinde çok olumlu olamayacak, şimdiden bir çok insan yürüyüş yapmaya, memluniyetsizliğini sosyalmedyada dile getirmeye başladı. bundan sonra oluşacak davalarda yada kadına şiddet olaylarında daha zorlu süreçler oluşabilir. ülke içinde cinsiyet eşitsizliği artabilir. ülke dışında, yabancı ülkelerde bu sözleşmeden çıkılması gazetelere kötü bir izlenim yarattı(Al Jazeera: muhafazakarların son başarısı diye bahsetmiştir!), Türkiye'ye bir önyargı oluşturabilir. Türkiye'ye bakış açısını kötüleyebilir. bu da göç ve turizmi kötü etkileyebilir, sosyal anlamda da güvensizlik ve mutsuzluğu artırabilir.

426 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Bilmiyorum. Link. (21 Mart 2021). Alındığı Tarih: 21 Mart 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
  2. bilmiyorum. Link. (21 Mart 2021). Alındığı Tarih: 21 Mart 2021. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
  3. bilmiyorum. Link. (21 Mart 2021). Alındığı Tarih: 21 Mart 2021. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et