Sorulara Dön
5
Tarih & Coğrafya

İstanbul, marmara deniz'inde gerçekleşen "deniz salyası" nedir?

İstanbul, marmara denizi'nde gerçekleşen "deniz salyası" nedir, tehlikeli midir, gerçek ve yalan kısımları, medya abartıyor mu, marmara deniz'i öldü mü?

1
Anonim 5
230 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

"Karadeniz’den gelen yüzey suları, çeşitli antropojenik (doğadaki insan kaynaklı etkiler) ve nehir deşarjlarına bağlı organik madde yükü artışı Marmara'nın yüzeyinde ötrofikasyona (plankton ve alglerin aşırı derecede çoğalması durumu) yol açar.

Bu canlılar karbondioksit ve bazı besinleri ışık enerjisi ile organik moleküllere çevirir. Uygun şartlarda (mevsimsel etki) aşırı çoğalırlar. Yüzeyde baskın olunca güneş ışığı dibe ulaşamaz. Yüzeyde fotosentez olurken, dipte fotosentez azalır. Bu canlılar öldüklerinde fotosentezle salgıladıkları organik maddeleri suya bırakır ve bakteriyel faaliyetlerle ayrışarak musilaj oluşur. İşte bu ayrışma süresi uzadıkça ekosisteme zarar verir. Evsel ve endüstiyel atıklar da musilaj etkisini artırır. Dolgu sahiller denizin kendisini temizlemesini engellediği için, kendi elimizle doğal bir olayı tehdite dönüştürürüz. Sorun sadece görüntü kirliliği ve pis koku oluşması değildir. Asıl sorun sudaki diğer canlıların beslenme ve yumurtlama alanlarını örterek habitat kaybına yol açmasıdır. Yani musilaj doğaldır evet ama Marmara denizi için bir sonuçtur.

Marmara'daki Müsilajla alakalı güncel bir video: Marmara'daki Büyük Tehlike!

Şu sıralar Marmara Denizi'nde neden çoklar?

Bilimsel bir çalışma yok fakat çeşitli sebepler üzerinde duruluyor:

İstanbul Üniversitesi'nin almış olduğu numune sonuçları denizdeki tuzluluk oranı seviyesinin normallerin çok üzerinde olduğu bulgularını ortaya koymaktadır. Normal şartlarda binde 19 olan oran şu an binde 24 seviyelerinde olup, gittikçe yükselmektedir. Tuzluluğun bu denli yüksek olmasının pek çok sebebi olabilir ama sıcaklık tabakalaşmasının ortadan kalktığını tahmin etmek zor değil. Sıcaklık farkı olmadığı için bir akıntı oluşmuyor ve bulanık halde olan deniz sirkülasyonu sıfırlanmış durumda.

Kirlilik salgın hastalık gibi yayılır. Karadeniz'de trol avcılığı serbesttir. Nedeni yüzeyden 150 metre derinlik sonrası yaşam olmaması. Peki karadenizi kirleten kim? Kıyısı olan ülkeler yanı sıra, Avrupa'nın birçok ülkesinden geçerek Karadenize dökülen Tuna Nehri. Bu ve buna benzer nehir, akarsular, sanayi atıkları ile tarımsal kirlilik sebepleri ile Karadeniz faunasının büyük kısmı yok olmuş durumda.

Karadeniz, kirliliğini nereye boşaltıyor? Marmara'ya akıntı yoluyla geliyor. Burada tuzlu su yoğunluk farkından Ege Denizi'nden gelen akıntı ile üst ve alt alıntılar oluşur. Karadeniz'den gelen akıntı ise Kuzey Marmara'dan da aldığı kirliliği Güney Marmara'ya getirir. Akıntı ne yazık ki bu şekilde. İstanbul açıklarında kaybolan cesetlerin genellikle Güney Marmara kıyılarına vurma sebebi budur.

Karadeniz'den Marmara'ya gelen su her geçen gün daha kirli. Bunun yanında, biz de destek olunca kirliliğe, daha kısa sürede ve lokal olarak görülen bu olay, güney marmara kıyılarında geniş alanda ve bazı sahillerde akıntı dışında kalan bazı alanlarda da görülmeye başladı.

Sebebi öncelikle kirliliktir. Bunun yanında ise deniz suyu sıcaklığı buna etkendir. Oluşum mekanizması deniz biyolojisi ile alakalıdır. Karadeniz'deki kirliliği engelleyemeden Marmara'da çalışmak sorunu öteler."

206 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
11
Teşekkür (9)
Paylaş
11
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Wikipedia. Sea Snot. (28 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • C. S. Reynolds. Variability In The Provision And Function Of Mucilage In Phytoplankton: Facultative Responses To The Environment. (01 Nisan 2007). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: ResearchGate doi: 10.1007/s10750-006-0431-6. | Arşiv Bağlantısı
  • Seyler. Marmara Denizi'ndeki Büyük Tehlike: Deniz Salyası (Müsilaj). (18 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Seyler | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın