Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

ışık kütlesiz ise güneş yelkenleri nasıl çalışıyor?

212 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Işığın kütlesi olmamasına rağmen, momentumundan kaynaklanan enerjisi vardır. Kütleli cisimler için momentum p=mv formülü ile hesaplanırken, ışığın momentum enerjisi biraz farklı hesaplanır p=h/λ, h bu formülde Planck Sabiti, λ ışığın metre cinsinden dalga boyunu temsil eder. Planck sabiti= 6,63*10-34 .

Enerji kütle eşdeğer formülünü hareket halindeki kütleli veya kütlesiz parçacıklar için yazarsak, E2=m2c4+p2c2 kütle gördüğümüz yeri sıfırlasak bile + işaretinden sonraki değer sıfır olmaz, dolayısı ile ışığın momentumundan kaynaklı bir enerjisi vardır ve formülün kısaltışmış hali E=p*c dir.

Tüm Reklamları Kapat

NASA, Güneş Yelkenlisi projesi üzerinde çalışmaktadır. İlk hedef, bir veya bir kaç gram ağırlığındaki bir aracı, Dünya'dan veya uydulardan yelkenliye odaklanan lazer ışınları sayesinde, ışık hızının %20 sine ulaşarak, bize en yakın yıldız olan Proxima Centauri'ye bir yolculuk yapmaktır.[1][2]

Kaynaklar

  1. Kozan Demircan. Neden Işığın Momentumu Var Ama Kütlesi Yok? » Kozan Demircan. (21 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
  2. Y. Çay. Güneş Yelkenlisi Nedir? Şu An Bu Teknoloji Hangi Noktada? | Evimuzay. (10 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2023. Alındığı Yer: evimuzay | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Eren Fermiyon
Eren Fermiyon
12K UP
Lise Öğrencisi, Fiziksever

Işıkların kütleleri yoktur ancak momentumları vardır. Bu projenin bir benzeri olan, Hawking'in de kuruculuğunu yaptığı Breakthrough Starshot'dan bahsedeyim. Hawking, Breakthrough Starshot isimli girişimle böyle bir yelken düşünmüştü. Bu yelken üç konseptlidir: Minyatürleştirilmiş uzay aracı, ışık gücüyle itki (ışık, dediğim üzere momentuma sahiptir) ve faz kitlemeli lazerlere sahiptir. Ve yerde ise kilometrelerce ölçeğinde bir dizi lazer tek bir ışınımda birleşir ve onlarca gigawattlık güçle çarpar. Ve saatte 160 milyon kilometre hızına ulaşabilir.[1]

Sözgelimi yelkenin hareket etmesi, fotonların momentuma sahip olmasıdır. Zaten itme dediğimiz şey deltaP yani momentumdaki değişimdir.

Tüm Reklamları Kapat

Pekiştirme yapmak için şöyle de diyebiliriz: Fotonların enerjilerileri vardır, bunu biliyoruz ve şu denklemle açıklanır E = pc ve buradaki p, momentumdur. Ancak klasik fizikteki momentum gibi P = mv değildir buna dikkat ediniz. Burada p = hλ'dır.

Kaynaklar

  1. S. Hawking. (2019). Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar. ISBN: 9786051719092. Yayınevi: Alfa Yayıncılık. sf: 162.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close