Puan Ver
2
Puan Ver

Işık hızını ölçebiliyorsak bir fotona göre zamanın durması olayını nasıl açıklayabiliriz?

Hız, cismin aldığı yol bölü zaman olarak bulunuyor. Yani foton için zamanın durduğunu düşünürsek hızının limitte sonsuz olması gerekmekte. Ayrıca bir düşünce deneyi olarak foton üzerinde zamanın durduğunu görmemiz gerekiyorsa bu sonsuz hızda olmamız gerektiği anlamına gelmez mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Işık hızı zaten evrenimizin üst limitidir ve bağıl hareketten de bildiğimiz gibi gözlemciye göre hız değişir ışık hızını formül ile ifade ederken zaten gözlemci bizizdir ve zamanı kendimize göre referans alırız foton için zamanın durması burada önemsiz sorunun başında verdiğin argüman burada patlıyor ve kendi felsefi görüşüm ışık hızı veya -273 celcius gibi üst limitler evrenimizin sınırları buradan sonra 4. bariyer kırılıyor olabilir bu düşüncede çıkış noktam evrenin bir simülasyon olduğunu düşünmem.

Tabi bu düşüncemin herhangi bir bilimsel değeri yok sadece fantezi.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Hyper pysics relative motion documents Net bir cevabım yok farklı bir yöne doğrultabilirim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder