Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Işık hızını aşarsak evren bizi bilinmeyen madde olarak sayar ve zamanda soyutlar mı?

Benim bir teorim var bunu için soruyu soruyorum. Eğerki Işık daha hızlı olsa karadelikten kaçabilirdi, enerjiyi iten Bi gemi düşünelim bu olay geminin hiz kazanmasını sağlıyor... bizim uzay gemimiz ise hız kazandıkça kütle çekimden kurtulmaya başlıyor ve dahada hızlanıyor ?kütle çekimden soyutlanmasida artıyor.
377 görüntülenme
Işık hızını aşarsak evren bizi bilinmeyen madde olarak sayar ve zamanda soyutlar mı?
Işık hızını aşarsak evren bizi bilinmeyen madde olarak sayar ve zamanda soyutlar mı?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

öncelikle ışık hızı hakkında konuşalım. ışık dediğimiz fotonlar bir bakıma doğdukları zaman ölüyorlar. çünkü zamanı deneyimlemeyi kestikleri için zaman içerisinde ölü pozisyona geçiyorlar diyebiliriz.

evren herhangi bir madde için dur şuna bir bakayım bu hangi madde nasıl bir hızı var ona göre bunu bir gruba ayırayım demiyor. ışık hızını geçtiğin zaman -bilinin en yüksek hız ışık olduğu için bunun üzeri olabilecek her türlü hız ve bu hız ile giden herhangi birşey tamamen teorisel bu nedenle en popüler kabul gören üzerinden gidiyorum- 3 veya 4 boyutlu bir varlık olman imkansız oluyor. çünkü bizim bildiğimiz 3 boyutlu varlıklar bizler ışık hızına ulaşamıyoruz. ışık zaten ışık hızında. bu nedenle 5. veya üzeri boyutlarda bir canlı bir "şey" olman gerekiyor.

dediğim gibi ışık yani fotonlar zaten zamanı deneyimlemeyi kestikleri için bir tür soyutlama geçiriyor. sanki bir fotoğraf karesine bakar gibi foton için zaman durmuş oluyor. bunun üzeri bir hızda ne olacağını ben bilmiyorum maalesef ve dediğim gibi bunlar üzerinde tartışılan belki değil belki+belki olan durumlar.

Tüm Reklamları Kapat

199 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close