Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Işık hızında giderken zaman duruyorsa, ışığın hızı neden 299.792.458 m/s dir ?

hız dediğimiz kavram birim zamanda alınan yoldur ancak ışık hızında birim zaman yok yani teorik olarak her han heryerde olması gerekiyor

3
Anonim 2
256 görüntülenme
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Işık hızının sabitliği aslında 1860lı yıllara dayanır. Elektromanyetik Teori'nin kurucusu James Clark Maxwell ışık hızının sabit olacağını, 1862 yılında "Maxwell Denklemleri" ile (4 temel denklem) matematiksel olarak ispat etmiştir. Bu temel denklemler elektrik alan ile manyetik alanın etkileşimini açıklayan denklemlerdir.

Gauss Yasası

Manyetizma için Gauss Yasası

Maxwell-Faraday Denklemi

Ampere Yasası

Buradan elektrik alanın ve manyetik alanın rotasyoneli ve diverjansı alınırsa

elde edilir. Buradan biraz matematik yapılırsa (özdeşlikler yardımıyla)

denklemleri elde edilir ki bu denklemler dalga denklemidir. Eğer bu denklemin çözümüne bakılıp c ışık hızı ifadesi yalnız bırakılırsa;

elde edilir. Bu da ışık hızının salt matematikle dahi sınırlı olması gerektiğinin ispatıdır. Ve ışık hızı sadece "elektriksel geçirgenlik" ile "manyetiksel geçirgenlik" katsayılarına bağlıdır. Bu ikisi de boşlukta (vakumda) sabit değer olup ışık hızı sabit olur.

Daha detaylı bilgi için Elektromanyetik Teori- J.Griffiths ders kitabına bakabilirsiniz.

606 görüntülenme
4
Paylaş
4

Konuya "an" penceresinden bakacak olursak;

Soru, "Işık hızında giderken zaman duruyorsa" önermesiyle başlıyor ve soru detayında "ışık hızında birim zaman yok" şeklinde bir ifade kullanılıyor ancak zamanın durması ya da yok olması demek, X=V.t formülünde t'nin 0'a (sıfır) eşit olması anlamına gelir. Oysa "Zaman" kavramı içerisinde düşünebilen varlıklar olarak o'nun (zaman'ın) sıfır olması gibi bir durumdan söz edemeyiz. Peki, zaman "0" (sıfır) olmuyorsa ne oluyor? Açıklayalım.

Bizler, uzayda yaşayan varlıklar olarak bilinen en yüksek hıza "ışık hızı" derken, bilinen en düşük zamana da "an" deriz.

Dolayısıyla "X=V.t" formülünde "t" hiçbir zaman 0 (sıfır) değerini almaz. Bu formülde "V" değeri şayet ışık hızına sahip ise söz konusu olay "an'da cereyan ediyor" deriz. Tıpkı "düşüncelerimiz" gibi.

O (düşüncelerimiz), maddenin ışık hızında cereyan eden enerjisel görünümüdür.

Özetle, bu yanıt 299. 792. 458 m/s hızda ve "an'da" düşünülmüştür ancak yazıya aktarılması Dünya zaman planıyla 30 dk'lık bir süreye tekabül etmiştir.

Teşekkürler.

Düşünen Pilot

160 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Zeno Paradoksunu hatırlayınız. Bu paradokslar matematiksel alanda uygulanabilir fakat fiziksel alanda uygulanması mümkün değildir. Yani ışık hızı sabit değildir, her yerdedir. Aynı anda birçok noktada görülebilir, bunun sebebi de matematik üstü hızından kaynaklı.

112 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et