Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Işık hızı maddeye bir sınır mı?
Teknolojimizle veya evrende ki herhangi bir tesadüfle ışık hızı ne kadar düşse bile yine de o yeni ışık hızına ulaşmak için kütlesiz mi olmamız gerekiyor? Demek istediğim kütleli bir madde ışık hızı ne kadar düşük olursa olsun ışık hızını geçemez mi? Işık hızı bir tesadüfle 2000 km/h oldu yine de geçilemez mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun Öğrenci

Siz sanırım ışık hızını düşürerek o hızı geçmek istiyorsunuz.

Özel göreliliğe göre c, evrendeki bütün madde ve bilgilerin hareket edebileceği maksimum hızdır. Bütün kütlesiz parçacıkların ve ilgili alanlardaki değişimlerin boşluktaki hareket hızıdır (ışık ve çekimsel dalgalar gibi elektromanyetik radyasyon dahil).

Oldu ki ışık hızı dediğin gibi 2k km olsa idi neler olurdu bırak ölçüm yapmayı dünya diye bir yer olmazdı hadi o sorunu bir şekilde hallettik ölçüm yapabilecek gözlerimiz olmazdı gözlerimiz bu algıyı algılıyamazdı. Hadi bunları geçtik diyelim bu sorunları hallettik ışık hızında 300k olan değil 2k km olandan bahsediyorum bu hıza ulaşırdık ama geç algılardık örneğin pencereden baktığımız zaman olan nesneleri geçikmeli görürdük bu tıpkı CS:GO oyununda 1 Mbps oynamak gibi olurdu ya da gökyüzündeki uçağı 20 dk geçikmeli olarak görürdük.

Bu Reklamı Kapat

Soruna gelirsek ışık hızı "300k" olarak her zaman maddeye sınır olucaktır kütle enerji dönüşümünden muazzam bir enerjiye ihtiyacımız olucaktır ki bu da şimdi mümkün değil

https://www.youtube.com/watch?v=rDFdj4pseqU

197 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Cevap
Sivasli Istari
Sivasli Istari Lise öğrencisi

Higgs alanının ne olduğunu anlarsan sorunu kendin cevaplayabileceğini düşünüyorum, o yüzden gel bir anlamaya çalışalım bu şey neymiş.

Bilimsel terimlere falan girip (giremem zaten) kafanı iyice karıştırmak istemem. Higgs alanı dediğimiz bu alan maddelere kütle kazandıran bir parçacıktır. Kendisi genel görelilik gibi görünmeyen bir güçtür, eğer kendisi olmasaydı maddeler oradan oraya koşacak ve evren dediğimiz şey olmayacaktı. Bu alana takılan maddelerin hızı düşer ve kütle kazanırlar. Yani bu alandan geçen elektron, kuark gibi maddeler bu alandan geçtiği için kütle sahipleridir, örnek olarak bir elektron ve bir üst kuark aynı boyutta olmasına rağmen, üst kuark elektrondan 350.000 kat daha ağırdır; bunun sebebi higgs alanıdır. (Yazacağım yazıyı tahmin ediyorsundur.) Tüm bu maddeler bu alandan etkilenebilmesine rağmen foton etkilenmez (bu yüzden kütlesizdir). Yani elektron, kuark gibi (atom) maddelerden yapılan bir nesne ile ışık hızını geçmen mümkün dahi değil -ki evrende var olmayan bir madde bile üretsen yine de geçemezsin neden gel açıklayayım.

Dediğim gibi foton bu alandan etkilenmediği için kütlesizdir yani kendisi boş uzayda “herhangi bir sınır olmadan” dolaşabilen tek parçacıktır. Eğer evrende olmayan bir madde dahi yapabilsen (bu alandan etkilenmeyen) yine ışık hızı ile aynı hızda gideceksin çünkü bu hız nihai hız sınırıdır. Şöyle düşün boş uzayda bir misket atacaksın, misketin parçalanmadan gidebileceği bir hız sınırı vardır değil mi? Sallıyorum 50 m/s ile atabilirsin en fazla bu hızın üstü misketin parçalanmasına ve enerjinin boşa gideceği anlamına gelir bu sebeple bu hızda vurmak zorundasın. Neyse işte sen vuramayacağın için teknolojinle bir makine icat ettin (ne gereksiz bir makine) bu makine miskete tam 50m/s ile vurduğunda bu misketin bir sınırı olacaktır, bu hızın altına da inemez üstünede çıkamaz. Fotonda böyledir bir nevi, kendisi hiç bir şeyden etkilenmediği için herhangi bir maddenin (ve fotonun) çıkabileceği hız sınırıdır. Üstüne çıkarsa parçalanır falan demiyorum bak yanlış anlama, dediğim olay şu mesela bildiğin gibi bir soğukluk sınırı vardır değil mi? Sıcaklık dediğimiz olay atomların hızıdır; eğer bir atom çok fazla hareket halindeyse biz bu nesneye sıcak diyoruz aynı zaman da atomlar çok az hareket halindeyse de biz buna soğuk diyoruz. Peki bu 0 kelvin olayı nedir? Bir atomun 0 kelvin olması demek bütün atomlarının duruyor olduğu anlamına gelir yani sopsoğuk, bu sebeple 0 kelvinin altına inilemez, duran bir atom daha nasıl durabilir? Aynı şekilde evrenin sana izin verdiği hız sınırının üstüne nasıl çıkacaksın? Bu sınırında bir sebebi yok sadece evrenimizin dokusunda var bu, belki başka evrende bu sınır yoktur, kim bilir. Foton olayıda böyledir bir nevi bu hız, nihai hız sınırıdır. Bu sebeple atom ile yaptığın herhangi bir nesne ile ışık hızını geçemezsin, geçememenin sebebi de bu hız, hız sınırıdır dediğim gibi. Alandan etkilenmeyen bir madde yapsan bile bu madde ışık hızı ile aynı hızda olacaktır, umarım anlatabiliyorumdur. Şöyle de düşünebilirsin; senin hızın 0 iken ışık senden (kabaca) 300.000km ile uzaklaşacaktır ama sen teknolojin ile 300.001’e bile çıksan ışık senden yine 300.000km ile uzaklaşacaktır, çünkü ışık hızı sabittir.

Bu Reklamı Kapat

Bunu anlayarak kendi soruna cevap vermişsindir diye düşünüyorum ama ben de cevaplamayı deneyeyim. Şimdi başka bir evrende tesadüf eseri ışık hızı düşmüş olsun, ışık hızının “tesadüfen” düşmüş olması bu alandan etkilendiği anlamına gelecektir, bu alandan etkilendiği için de foton geçilebilir ama fotonun eski hızı ile hareket edemezsin yine de sadece yeni fotonu geçebilirsin.

Higgs bozonuna ait bir işaret olduğu tahmin edilen ve proton-proton çarpışması sonucu ortaya çıkan verilerle hazırlanan temsili bir grafik. Bozon anında bozunuyor ve ortaya 2 elektron ile 2 hadron jeti (şekilde çizgiler halinde gösterilmiştir) çıkıyor diyor wiki. (Tabii ki bunu ben de anlamadım merak etme, sadece daha fazla entel gözükmek için koydum :))
Higgs bozonuna ait bir işaret olduğu tahmin edilen ve proton-proton çarpışması sonucu ortaya çıkan verilerle hazırlanan temsili bir grafik. Bozon anında bozunuyor ve ortaya 2 elektron ile 2 hadron jeti (şekilde çizgiler halinde gösterilmiştir) çıkıyor diyor wiki. (Tabii ki bunu ben de anlamadım merak etme, sadece daha fazla entel gözükmek için koydum :))
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et