0

Işık fotonları, milyarlarca yıl yolculuk edebilecek enerjiyi nereden bulurlar?

Işık fotonlarının kinetik enerjileri olduğunu sanmıyorum ama hareket ediyorlar. Bu kadar uzun süre ve uzun yollar boyu inanılmaz hızda hareket edecek enerjiyi nereden buluyorlar. Eğer bunu kendi enerjilerinden sağlıyorsalar yol aldıkça enerjilerinin azalması ve çok uzak cisimleri daha karanlık görmemiz gerekmez mi?

1
107 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Fotonların da enerjileri vardır. Bu sorunun doğuşuna neden olan kafa karışıklığı, bir cismin hareket ederken enerji harcayacağı düşüncesi, böyle bir şey yok. Newton dinamiğinden de bildiğimiz üzere bir cisim sabitse sabit kalmaya, hareketliyse hareketini korumaya devam eder. Fotonun boş uzayda hareket ederken enerjisini kaybetmesi için bir neden yok*. Ancak bir şeylerle etkileşime girerse enerjisini kaybedebilir. Bu da geçtiği ortama bağlı olacaktır. Bu tür durumlar bilinip hesaplanıyor ve uzaktaki gözlemi yapılan cisimlere bu tür düzeltmeler uygulanıyor.

*İşaret koyduğum bölümdeki istisnalardan birisi evrenin genişlemesi durumu. Evren genişledikçe, fotonların dalga boyları da genişler, dolayısıyla enerjilerini kaybederler. Buna kozmolojik kırmızıya kayma denir. Dolayısıyla uzaktaki bir galaksiyi gözlediğimizde aldığımız ışık, aslından ondan çıkan ışığa göre enerjisini kaybetmiştir. Bu da onu daha sönük görmemize ve onu olduğundan daha uzakta sanmamıza neden olacaktır. Bu tür etkiler biliniyor ve hesaplamalarla düzeltiliyor.

Bunun bir diğer örneği de galaktik düzlemde yer alan yıldızların, yıldızlararası ortamdaki tozdan geçerken çeşitli saçılmalara ve soğurulmalara uğraması. Keza bu da biliniyor ve ölçülüp düzeltilebiliyor.

Kozmolojik duruma dair detayları lisans bitirme çalışmamda vermiştim, ona örnek olabilecek bir yazıyı aşağıya ekliyorum.

224 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku